Sort by

feronia <3 has logged 199 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Junior

Junior

2011
×
Read the review Edit this entry  
26
Shiva Baby

Shiva Baby

2018
×
Edit this entry  
26
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Barbie in 'A Christmas Carol'

Barbie in 'A Christmas Carol'

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
John Tucker Must Die

John Tucker Must Die

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Below Her Mouth

Below Her Mouth

2016
×
Read the review Edit this entry  
21
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Edit this entry  
21
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Edit this entry  
21
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Edit this entry  
21
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Edit this entry  
17
Sleeping with Other People

Sleeping with Other People

2015
×
★★★★
Edit this entry  
16
Saw II

Saw II

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pop Rox

Pop Rox

2017
×
Edit this entry  
07
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Secretary

Secretary

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Normal People Confessions

Normal People Confessions

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
Greetings from Africa

Greetings from Africa

1996
×
Edit this entry  
28
An Untitled Portrait

An Untitled Portrait

1993
×
Edit this entry  
28
Raw

Raw

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Joy Luck Club

The Joy Luck Club

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Vanilla Sex

Vanilla Sex

1992
×
Edit this entry  
26
The Potluck and the Passion

The Potluck and the Passion

1993
×
Edit this entry  
26
She Don't Fade

She Don't Fade

1991
×
Edit this entry  
26
Janine

Janine

1990
×
Edit this entry  
26
Smiley Face

Smiley Face

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
09
Happiness

Happiness

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Living Dead Girl

The Living Dead Girl

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★
Edit this entry  
22
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★
Edit this entry  
21
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
The Craft

The Craft

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Bound

Bound

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Braindead

Braindead

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Inferno

Inferno

1980
×
★★★★
Edit this entry  
10
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
To Die For

To Die For

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry