• Tenet

    Tenet

    ★★

    I’m deleting Letterboxd.

  • Race

    Race

    ★★★½

    Great story, AMAZING story, just needed a bit more style and flare with the direction and editing.

  • Race

    Race

    ★★★★½

    More people should watch this. Great film.

  • Unhinged

    Unhinged

    ★★★★★

    Very touching

  • Chernobyl

    Chernobyl

    ★★★★★

    Wow

  • The Queen's Gambit

    The Queen's Gambit

    ★★½

    Another period piece to justify having no black people in the cast. Great cinematography and acting.

  • Mangrove

    Mangrove

    ★★★★★

    Holy. Moly.

  • Just Mercy

    Just Mercy

    ★★★★★

    This is a perfect example of black inspirational films that need to be consistently pumped out. Unlike other “black oppression porn” films that only paint a hopeless future for black Americans, Just Mercy shows an example of how there is a faithful and hopeful future for black, and oppressed people everywhere. While doing so, it still informs the reality of the struggles which black and oppressed people go through. This film is a huge inspiration for me, and I hope to be able to produce something of a similar substance.

  • Blinded by the Light

    Blinded by the Light

    ★★★★★

    This film should be at the top of the watchlist for every Second Generation Immigrant who is pursuing a creative career...quite precise and specific, but it does everything precisely and perfectly for this film.

    Everyone has different experiences of course, but most films which are targeted towards children of immigrants seldom share the side of the story which the parents are coming from. This was the first time I’ve seen a film truly attempt to strike a balance between cultural…

  • Black Panther

    Black Panther

    ★★★★★

    Rather than reading someone else’s review of this, just watch the film instead with Ryan Coogler’s commentary, and then Chadwick Boseman’s Howard University Speech.

  • Inception

    Inception

    ★★★★★

    Can you give a film 6 stars on this app?

  • Tenet

    Tenet

    ★★★★★

    😶