RSS feed for systic

systic has logged 364 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
I'm Still Here

I'm Still Here

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Searching

Searching

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Psycho

Psycho

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Butler

The Butler

2013
×
★★½
Edit this entry  
10
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Austin Powers in Goldmember

Austin Powers in Goldmember

2002
×
★★★★
Edit this entry  
30
Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
Wonder

Wonder

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
In the Loop

In the Loop

2009
×
★★★★
Edit this entry  
29
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★½
Edit this entry  
28
We Own the Night

We Own the Night

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
American History X

American History X

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Frost/Nixon

Frost/Nixon

2008
×
★★★★
Edit this entry  
20
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fahrenheit 9/11

Fahrenheit 9/11

2004
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Insider

The Insider

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Wonder

Wonder

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
George Harrison: Living in the Material World

George Harrison: Living in the Material World

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
The Passion of Anna

The Passion of Anna

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Fanny & Alexander

Fanny & Alexander

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
The Belko Experiment

The Belko Experiment

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sicario: Day of the Soldado

Sicario: Day of the Soldado

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry