RSS feed for Erkki
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Greed

Greed

1924
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Face of Another

The Face of Another

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The House Is Black

The House Is Black

1963
×
★★★★
Edit this entry  
20
A Girl's Own Story

A Girl's Own Story

1984
×
★★★½
Edit this entry  
20
An Exercise in Discipline: Peel

An Exercise in Discipline: Peel

1982
×
★★★½
Edit this entry  
19
Passionless Moments

Passionless Moments

1983
×
★★★½
Edit this entry  
19
Wasp

Wasp

2003
×
★★★½
Edit this entry  
19
Dog

Dog

2001
×
★★★
Edit this entry  
19
Milk

Milk

1998
×
★★★½
Edit this entry  
19
Duvidha

Duvidha

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Our Town

Our Town

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dogs Don't Wear Pants

Dogs Don't Wear Pants

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Naked

Naked

1993
×
★★★★
Edit this entry  
16
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★
Edit this entry  
15
Burden of Love

Burden of Love

1955
×
★★★
Edit this entry  
15
The Staggering Girl

The Staggering Girl

2019
×
Edit this entry  
15
The Balloon

The Balloon

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rabbit's Moon

Rabbit's Moon

1971
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
To All the Boys: P.S. I Still Love You

To All the Boys: P.S. I Still Love You

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sami Blood

Sami Blood

2016
×
★★½
Edit this entry  
13
Unbelievable

Unbelievable

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Till We Meet Again

Till We Meet Again

1955
×
★★★½
Edit this entry  
09
In Bloom

In Bloom

2013
×
★★★
Edit this entry  
09
The Stranger

The Stranger

1991
×
★★★½
Edit this entry  
08
Tales of Ginza

Tales of Ginza

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Giants

The Giants

2011
×
★★★
Edit this entry  
08
Horse Girl

Horse Girl

2020
×
★★½
Edit this entry  
08
BoJack Horseman Christmas Special

BoJack Horseman Christmas Special

2014
×
Edit this entry  
08
Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

2019
×
★★½
Edit this entry  
08
Arabella, the Pirate's Daughter

Arabella, the Pirate's Daughter

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Les Misérables

Les Misérables

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Neon Bull

Neon Bull

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Haircut

Haircut

1995
×
★★½
Edit this entry  
02
Boarding Gate

Boarding Gate

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Suzaki Paradise: Red Light

Suzaki Paradise: Red Light

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Broken Blossoms

Broken Blossoms

1919
×
★★★
Edit this entry  
02
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
Edit this entry  
31
The Cow

The Cow

1969
×
★★★½
Edit this entry  
30
Fat Front

Fat Front

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
Varda by Agnès

Varda by Agnès

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Shanghai Express

Shanghai Express

1932
×
★★★½
Edit this entry  
27
A Time for Drunken Horses

A Time for Drunken Horses

2000
×
★★★½
Edit this entry  
27
Deep Crimson

Deep Crimson

1996
×
★★★
Edit this entry  
27
Fred Jüssi. The Beauty of Being

Fred Jüssi. The Beauty of Being

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
Uski Roti

Uski Roti

1969
×
★★½
Edit this entry  
21
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Berberian Sound Studio

Berberian Sound Studio

2012
×
★★★★
Edit this entry