Highest rated films

  • Toni Erdmann

    ★★★★★

  • Certain Women

    ★★★★★

  • Horace and Pete

    ★★★★★

  • Zootopia

    ★★★★½

  • Hunt for the Wilderpeople

    ★★★★½

  • Paterson

    ★★★★½

  • Sieranevada

    ★★★★½

  • Scarred Hearts

    ★★★★½

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • The Godfather

    ★★★★★

  • Psycho

    ★★★★★

  • The Godfather: Part II

    ★★★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★★

  • Frances Ha

    ★★★★★

  • Rosemary's Baby

    ★★★★★

  • In the Mood for Love

    ★★★★★

  • Seven Samurai

    ★★★★★

  • Raging Bull

    ★★★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★★

  • Persona

    ★★★★★

  • Stalker

    ★★★★★

  • Grave of the Fireflies

    ★★★★★

  • Sunset Boulevard

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 541 Films watched
  • 45.1 Average per month
  • 10.4 Average per week

Milestones

First Film

M

Jan 2

Most Watched

Chimes at Midnight

3 times

The Sacrifice

twice

A Girl Walks Home Alone at Night

twice

World of Tomorrow

twice

Last Film

The Doom Generation

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
346 films
Comedy
107 films
Romance
75 films
Thriller
65 films
Documentary
62 films
Crime
47 films
Action
38 films
Mystery
36 films
Adventure
34 films
Horror
33 films
USA
181 films
France
140 films
Germany
62 films
UK
47 films
Japan
34 films
Italy
30 films
Spain
28 films
Sweden
19 films
Poland
19 films
English
294 films
French
129 films
Spanish
62 films
German
60 films
Japanese
37 films
Italian
36 films
Russian
32 films
Polish
17 films
Swedish
17 films

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 293 Added 628

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Erkki’s most liked review

The Decameron

★★★½

A film about people with bad teeth? Seriously, the amount of people with weird teeth in this movie is bizarre.

More reviews

Erkki’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

The Godfather
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Manos: The Hands of Fate
Average weighted rating:

1.3

Most Popular

La La Land
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Time of the Gifts

Films Erkki watched in 2016

  • The Doom Generation
  • Undo
  • United States of Love
  • A Day in the Country
  • Go West
  • The Navigator
  • Seven Chances
  • Three Celestial Bodies
  • Steamboat Bill, Jr.
  • Kikujiro
  • White Turnips Make It Hard to Sleep
  • Rocky VI
  • Wild
  • Whale Rider
  • Perfect Strangers
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • The Happiest Day in the Life of Olli Mäki
  • La La Land
  • Fitzcarraldo
  • Gimme Danger
  • Happy Anniversary
  • Danton
  • Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles
  • Salut les Cubains
  • For You I Will Fight
  • Like Crazy
  • Charlie's Country
  • King of Belgians
  • A Teacher
  • Viva
  • The World's End
  • Endless Poetry
  • Sieranevada
  • Nocturnal Animals
  • Certain Women
  • A Decent Woman
  • The Untamed
  • Hell or High Water
  • Scarred Hearts
  • The Decalogue
  • Decalogue X
  • The Fumigator
  • Lines
  • A Quiet Dream
  • Breath
  • The Have-Nots
  • Love and Fury
  • Sofichka
  • At Your Doorstep
  • Neruda
  • Manchester by the Sea
  • Eat That Question: Frank Zappa in His Own Words
  • It's Only the End of the World
  • Hunt for the Wilderpeople
  • Tunnel
  • Paterson
  • Decalogue IX
  • Mad
  • Doctor Strange
  • Arrival
  • Decalogue VIII
  • Decalogue VII
  • Decalogue VI
  • Decalogue V
  • Decalogue IV
  • Decalogue III
  • Decalogue II
  • The Love Life of an Octopus
  • Decalogue I
  • Love Battles
  • The Firemen's Ball
  • Journey to Italy
  • Foyer
  • Shrimp Stories
  • The Magnificent Ambersons
  • The Warped Ones
  • Summer Interlude
  • Beauty and the Beast
  • Holy Motors
  • Pretenders
  • Now: End of Season
  • Twenty Years Later
  • When You Least Expect It
  • Roukli
  • The Gleaners & I
  • The Human Condition III: A Soldier's Prayer
  • Dementia
  • The Human Condition II: Road to Eternity
  • Nosferatu the Vampyre
  • Regal
  • Psychotropic Sunrise
  • Ghosts Before Breakfast
  • Return to Reason
  • Even Dwarfs Started Small
  • The Human Condition I: No Greater Love
  • Rio Bravo
  • Aguirre, the Wrath of God
  • Nosferatu
  • It Happened One Night
  • Kings of the Road
  • Mad Ladders
  • Dance Party, USA
  • Kubo and the Two Strings
  • Something Between Us
  • Freshwater Assassins
  • Fe26
  • My Best Fiend
  • Clouds of May
  • The Girl with All the Gifts
  • Laura
  • Los Sures
  • Marshland
  • Wolf
  • Julieta
  • Wrong Move
  • Alice in the Cities
  • Fallen Angels
  • Toni Erdmann
  • Pete's Dragon
  • Hoop Dreams
  • Chimes at Midnight
  • The Vampire
  • Ugetsu
  • Hour of the Wolf
  • Children of Heaven
  • Lars and the Real Girl
  • Voyage to the Sky
  • The Sacrifice
  • Yojimbo
  • The Silence
  • Tremors 5: Bloodlines
  • The Battle of Algiers
  • Zootopia
  • All About Eve
  • Deep End
  • Chungking Express
  • The Color of Pomegranates
  • A Hard Day's Night
  • Werckmeister Harmonies
  • Nights of Cabiria
  • Sit, Roll Over, Play Dead
  • Sausage Party
  • Mimosas
  • Shadows of Forgotten Ancestors
  • The Seahorse
  • Noroît
  • Swiss Army Man
  • Kiki, Love to Love
  • Yi Yi
  • Henri Cartier-Bresson: The Impassioned Eye
  • The Ugly Swans
  • Mad Max: Fury Road
  • Woman Without Piano
  • Tectonics
  • Death of a Shadow
  • Duelle
  • Plastic and Glass
  • The Handmaiden
  • Elevator to the Gallows
  • Mikey and Nicky
  • The Mother and the Whore
  • Sea Urchins
  • Talk to Her
  • The Wheelchair
  • The Elephant Man
  • A Girl Walks Home Alone at Night
  • Burroughs: The Movie
  • Time of the Gifts
  • Hyas and Stenorhynchus
  • The Trouble with Harry
  • All About 'The Birds'
  • The Birds
  • The Making of 'Psycho'
  • Psycho
  • Le Havre
  • Suicide Squad
  • Open Your Eyes
  • Shaun of the Dead
  • Barry Lyndon
  • The Passage
  • Low Tide
  • Score
  • Green Room
  • The New World
  • Yemen's Reluctant Revolutionary
  • Summer Vacation
  • The Octopus
  • Superman Isn't Jewish (...But I Am a Bit)
  • 2 or 3 Things I Know About Her
  • Ghostbusters
  • Close-Up
  • Everybody Wants Some!!
  • The Neon Demon
  • A Separation
  • El Sur
  • Women on the Verge of a Nervous Breakdown
  • Army of Shadows
  • La Influencia
  • The Crossing
  • Kwaidan
  • The Look of Silence
  • The Act of Killing
  • The Tin Drum
  • A Room with a View

See all 541

World Map

Highly rated films Erkki is yet to see

  • Lemonade
  • Bo Burnham: Make Happy
  • One More Time with Feeling
  • Martírio
  • 13th
  • A Silent Voice
  • I Am Not Your Negro
  • HyperNormalisation

Highly rated with Erkki’s friends Patron

  • The Double Life of Véronique
  • Last Year at Marienbad
  • Halloween
  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
  • PlayTime
  • There Will Be Blood
  • The Terminator
  • The Thing
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Carol
  • Hoop Dreams
  • Terminator 2: Judgment Day
  • Inside Llewyn Davis
  • Star Wars
  • Embrace of the Serpent
  • The Empire Strikes Back
  • Jurassic Park
  • Mistress America
  • Room
  • Mad Max: Fury Road
  • Collateral
  • The Witch
  • Hell or High Water
  • Aliens
  • In Bruges
  • The Wolf of Wall Street
  • Anomalisa
  • Swiss Army Man
  • Jacob's Ladder
  • Don't Breathe
  • Green Room
  • The Hateful Eight
  • Django Unchained
  • The Lobster
  • Hunt for the Wilderpeople
  • The Martian
  • Sicario
  • Inside Out
  • Kubo and the Two Strings
  • The Nice Guys
  • The Hunt
  • Zootopia
  • Indiana Jones and the Last Crusade
  • The Invitation
  • Arrival
  • Sing Street
  • 10 Cloverfield Lane
  • Fright Night
  • John Wick
  • Bridge of Spies
  • Hail, Caesar!
  • Midnight Special
  • The Revenant
  • Creed
  • Spotlight
  • The Conjuring 2
  • Avengers: Age of Ultron
  • The Neon Demon
  • Star Trek Beyond
  • Deadpool

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more