Highest rated films

  • Blade Runner 2049

    ★★★★★

  • Big Little Lies

    ★★★★½

  • Get Out

    ★★★★

  • The Florida Project

    ★★★★

  • mother!

    ★★★★

  • Let the Corpses Tan

    ★★★★

  • 78/52

    ★★★★

  • Resurrection

    ★★★★

  • The Shining

    ★★★★★

  • Stalker

    ★★★★★

  • Come and See

    ★★★★★

  • The Conversation

    ★★★★★

  • Mirror

    ★★★★★

  • Nausicaä of the Valley of the Wind

    ★★★★★

  • The General

    ★★★★★

  • Nashville

    ★★★★★

  • Man with a Movie Camera

    ★★★★★

  • Certain Women

    ★★★★★

  • The Wages of Fear

    ★★★★★

  • Olive Kitteridge

    ★★★★★

  • Inception

    ★★★★½

  • Spirited Away

    ★★★★½

  • 20th Century Women

    ★★★★½

  • Paterson

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 316 Films watched
  • 26.3 Average per month
  • 6.1 Average per week

Milestones

First Film

Nowhere

Jan 1

Last Film

The Postman Always Rings Twice

Dec 29

Genres, Countries & Languages

Drama
215 films
Comedy
67 films
Thriller
64 films
Crime
44 films
Romance
43 films
Horror
33 films
Mystery
27 films
Adventure
22 films
Sci Fi
21 films
Fantasy
20 films
USA
111 films
France
71 films
Italy
39 films
Germany
35 films
UK
35 films
Sweden
15 films
Japan
14 films
Canada
10 films
Spain
10 films
English
173 films
French
47 films
Italian
39 films
Spanish
31 films
German
27 films
Russian
21 films
Japanese
15 films
Swedish
14 films
Arabic
10 films
Chinese
9 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 129 Added 66

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Erkki’s most liked review

Star Wars: The Last Jedi

★★

Mostly competent cinematography, but the storytelling in this film is just a delivery mechanism for slight twists and ridiculous heroic moments for the main characters, of whom there are many.

More reviews

Erkki’s most liked list

PÖFF 2017 Official Selection

PÖFF 2017
Official Selection - Competition
2017.poff.ee/eng/films/program=pohivoistlusprogramm

The latest works of already established filmmakers representing the geographic, thematic and stylistic diversity of the art of film. Only the world, international or European premiers. All films are presented by their authors.

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Come and See
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Escape from Tomorrow
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Better Tomorrow than Today

Films Erkki watched in 2017

  • The Postman Always Rings Twice
  • The Machinist
  • Train to Busan
  • Sorcerer
  • The Wages of Fear
  • Dazed and Confused
  • Family Plot
  • Frenzy
  • Topaz
  • Dial M for Murder
  • Notorious
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Velvet Goldmine
  • Torn Curtain
  • Marnie
  • The Other Side of the Bed
  • The Man Who Knew Too Much
  • Nathan for You: Finding Frances
  • Antiporno
  • 'Til Madness Do Us Part
  • How to Get Ahead in Advertising
  • Wet Woman in the Wind
  • Withnail and Us
  • Withnail & I
  • Certain Women
  • The General
  • Danger: Diabolik
  • Five Dolls for an August Moon
  • 78/52
  • Kharms
  • The New Wild: Life in the Abandoned Lands
  • The Wild Boys
  • Bangzi Melody
  • Baron Blood
  • The Gateway
  • Resurrection
  • The Contestant
  • Bingo: The King of the Mornings
  • Have You Seen My Movie?
  • El calor después de la lluvia
  • The Nest of the Cuckoo Birds
  • The Crescent
  • Love and Shukla
  • The Great Buddha+
  • I Am Not a Witch
  • Filthy
  • The Worthless
  • The Extremists' Opera
  • Ajji
  • A Radiant Life
  • A Fantastic Woman
  • Lisa and the Devil
  • Better Tomorrow than Today
  • Loveless
  • Thelma
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Summer 1993
  • Hatchet for the Honeymoon
  • The Florida Project
  • The Patience Stone
  • Buffalo Juggalos
  • Let the Corpses Tan
  • The Death of Stalin
  • Taandav
  • Waves '98
  • Manifesto
  • Scarface
  • Still Walking
  • The Cube
  • Collective: Unconscious
  • Ripples
  • Time Piece
  • Sympathy for Lady Vengeance
  • mother!
  • Mirror
  • The Rough House
  • Double Take
  • Funny Ha Ha
  • Hannah Takes the Stairs
  • They Live by Night
  • The Confession
  • Underground
  • The End of the Chain
  • When Father Was Away on Business
  • Time of the Gypsies
  • Planet of the Vampires
  • The Garbage Helicopter
  • Crash
  • My Home Is Copacabana
  • Shock
  • Lira's Forest
  • Aloys
  • Erik the Conqueror
  • Top of the Lake
  • To Kill a Mockingbird
  • 2048: Nowhere to Run
  • 2036: Nexus Dawn
  • Blade Runner: Black Out 2022
  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)
  • The Naked Kiss
  • The Tenant
  • Cameraperson
  • Jail Bait
  • Agostino
  • A Bay of Blood
  • The Girl Who Knew Too Much
  • The Graduation
  • Clouds of Sils Maria
  • Force Majeure
  • Blade Runner 2049
  • Kill Baby, Kill
  • Pariah
  • The End of a Great Era
  • The Cameraman
  • Buena Vista Social Club
  • The Player
  • Pickup on South Street
  • Rome, Open City
  • White Dog
  • Gummo
  • Black Mirror: White Christmas
  • Man with a Movie Camera
  • Grizzly Man
  • Amour
  • The Whip and the Body
  • Inception
  • Black Sabbath
  • Signs of Life
  • Lust of the Vampire
  • Blissfully Yours
  • The Conversation
  • Suspiria
  • The Last Laugh
  • Blood and Black Lace
  • The Square
  • Taste of Cherry
  • Poison for the Fairies
  • Black Sunday
  • Rabid Dogs
  • Blue in the Face
  • Fear and Loathing in Las Vegas
  • Olive Kitteridge
  • Smoke
  • Garage
  • Autumn Ball
  • Europe, she loves
  • When Harry Met Sally...
  • The Long Goodbye
  • Short Cuts
  • Dirty Dancing
  • Lost Horizon
  • The Brood
  • La Grande Bouffe
  • Master and Commander: The Far Side of the World
  • The Treasure of the Sierra Madre
  • A History of Violence
  • Coherence
  • Big Little Lies
  • 20th Century Women
  • The Love Witch
  • Anomalisa
  • The Night Manager
  • Sunday in Peking
  • Homo Sapiens
  • Stalker
  • I Don't Feel at Home in This World Anymore
  • The Edge of Seventeen
  • Your Name.
  • The Bad Batch
  • Captain Fantastic
  • Melancholia
  • Okja
  • Hard to Be a God
  • Victoria
  • Blow Out
  • Jackie
  • Fat City
  • La Collectionneuse
  • Tower XYZ
  • Strange Says The Angel
  • How to Reach God Through Proper Exercising
  • Night of the Living Dead
  • Baby Driver
  • Kedi
  • The Class Reunion
  • The Other Side of Hope
  • The Idea of a Lake
  • Red Desert
  • Frank
  • Five Easy Pieces
  • Slacker
  • Take Care of Your Scarf, Tatiana
  • The Shining
  • Trafic
  • The Wind Rises
  • Spirited Away
  • Nausicaä of the Valley of the Wind
  • Mean Streets
  • McCabe & Mrs. Miller
  • Mamma Roma
  • Letter Never Sent
  • The Discreet Charm of the Bourgeoisie
  • Shame
  • Get Shorty

See all 316

World Map

Highly rated films Erkki is yet to see

  • Hans Zimmer: Live in Prague
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • LA 92
  • Newsies: The Broadway Musical
  • Adventure Time: Islands
  • Saturation
  • Logan
  • Chris Gethard: Career Suicide

Highly rated with Erkki’s friends Patron

  • Alice Sweet Alice
  • Blade Runner
  • The Thing
  • Suspiria
  • Halloween
  • Manchester by the Sea
  • Moonlight
  • The Nice Guys
  • Mulholland Drive
  • Blue Velvet
  • After Hours
  • Elle
  • La La Land
  • Raw
  • The Edge of Seventeen
  • Blade Runner 2049
  • Paterson
  • Dunkirk
  • The Square
  • Good Time
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • The Neon Demon
  • Arrival
  • Get Out
  • Logan
  • Baby Driver
  • Thor: Ragnarok
  • Colossal
  • Personal Shopper
  • Free Fire
  • Fences
  • A Ghost Story
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Okja
  • The Big Sick
  • mother!
  • Wind River
  • John Wick: Chapter 2
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • 10 Cloverfield Lane
  • The Lost City of Z
  • I Don't Feel at Home in This World Anymore
  • Wonder Woman
  • Jim & Andy: The Great Beyond- Featuring a Very Special, Contractually Obligated Mention of Tony Clifton
  • Spider-Man: Homecoming
  • Split
  • The Beguiled
  • The Babysitter
  • Twin Peaks: Fire Walk with Me
  • It
  • The Bad Batch
  • Nocturnal Animals
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)
  • Hacksaw Ridge
  • Life
  • The Funhouse
  • Logan Lucky
  • Final Destination 2
  • Atomic Blonde

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more