Highest rated films

  • Hannah Gadsby: Nanette

    ★★★★★

  • Roma

    ★★★★½

  • Happy as Lazzaro

    ★★★★½

  • Song Lang

    ★★★★½

  • Hereditary

    ★★★★

  • Shoplifters

    ★★★★

  • Maniac

    ★★★★

  • The Haunting

    ★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★★

  • The Big Lebowski

    ★★★★★

  • The Thing

    ★★★★★

  • Vertigo

    ★★★★★

  • Persona

    ★★★★★

  • Mad Max 2

    ★★★★★

  • Sherlock, Jr.

    ★★★★★

  • Ivan's Childhood

    ★★★★★

  • Nostalgia

    ★★★★★

  • Sanjuro

    ★★★★★

  • The Beaches of Agnès

    ★★★★★

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★½

  • Dog Day Afternoon

    ★★★★½

  • Days of Heaven

    ★★★★½

  • Babel

    ★★★★½

  • Rebecca

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 435 Films watched
  • 36.2 Average per month
  • 8.4 Average per week

Milestones

First Film

Gambling, Gods and LSD

Jan 2

Most Watched

Apocalypse After

twice

Mad Max 2

twice

Last Film

The Hudsucker Proxy

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
259 films
Comedy
89 films
Romance
69 films
Thriller
52 films
Documentary
46 films
Horror
44 films
Crime
43 films
Mystery
35 films
Fantasy
29 films
Sci Fi
21 films
USA
148 films
France
98 films
Germany
41 films
UK
33 films
Italy
24 films
Finland
18 films
Japan
17 films
Sweden
17 films
Canada
16 films
Belgium
15 films
English
257 films
French
82 films
Spanish
42 films
German
30 films
Italian
28 films
Japanese
17 films
Russian
17 films
Finnish
13 films
Swedish
12 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 74 Added 38

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Erkki’s most liked review

Duck Soup

On the whole I didn’t find it funny at all, rather stupid.

More reviews

Erkki’s most liked list

Mubi Estonia

Films now showing on Mubi in Estonia. Rank is the number of days left to watch.

Updated manually, not guaranteed to be up to date.

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Persona
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Mute
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

Lady Bird
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Water Bears

Films Erkki watched in 2018

  • The Hudsucker Proxy
  • Hard Labor
  • T-Men
  • Las Acacias
  • L'Animale
  • A Fleeting Passage to the Orient
  • More than Life
  • Bad Hair
  • Alba
  • A Star Is Born
  • Scrooged
  • The Wild Pear Tree
  • Enough with Catcalling
  • Roma
  • Lea
  • Orpheus
  • Apocalypse After
  • Chaudhvin Ka Chand
  • Tomorrow
  • California Split
  • Rebel Without a Cause
  • Into the Wild
  • The Paper Bridge
  • You Know Where
  • The Day of the Beast
  • For Some Inexplicable Reason
  • Suspiria
  • The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension
  • Shoplifters
  • Song Lang
  • Leave No Trace
  • Roads in February
  • In Fabric
  • Lifeboat
  • Head Above Water
  • Creed
  • An Island
  • Locker Room
  • Call for Dreams
  • Lonesome Collectors
  • Tranny Fag
  • Carmine Street Guitars
  • Wildebeest
  • Meryem
  • Kapitalistis
  • Graduation '97
  • Burkina Brandenburg Komplex
  • Trauma is a Time Machine
  • The Heiresses
  • The Beautiful Girl
  • When the Trees Fall
  • Corpo Celeste
  • The Bra
  • Wasted Eggs
  • The Wonders
  • Kaagaz Ke Phool
  • Wild Hearts
  • Wandering Girl
  • Long Day's Journey Into Night
  • The Marshal's Two Executions
  • A Place We Call Reality
  • Apocalypse After
  • Water Bears
  • Flame
  • Bad Poems
  • Mandy
  • Border
  • Donkey Skin
  • Burning
  • 3 Days in Quiberon
  • Jinpa
  • Chained for Life
  • Capernaum
  • Rafiki
  • Ash Is Purest White
  • Birds of Passage
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • Happy as Lazzaro
  • The Greenaway alphabet
  • To All the Boys I've Loved Before
  • Dirty Computer
  • The Dead Nation
  • Gudu
  • From Its Mouth Came a River of High-End Residential Appliances
  • A Spell to Ward Off the Darkness
  • The Secret in Their Eyes
  • Dead Ringers
  • Masaaki Hatsumi: Living Ninja Legend
  • Never-Ending Man: Hayao Miyazaki
  • Pyaasa
  • The Wolf House
  • Charade
  • Saraband
  • Une Chambre en Ville
  • Viy
  • House on Haunted Hill
  • Shortbus
  • Persona
  • The Haunting
  • Betty Blue
  • The Crossing
  • Spring
  • Yes, God, Yes
  • Taxfree
  • Forever Now
  • Dangerous Curves
  • Bad at Dancing
  • Take Me
  • SMILF
  • Cuddle Buddy
  • (rough cut)
  • The Only People Who Have Ever Seen Rob's Penis
  • First Man
  • Juha
  • The Wayward Cloud
  • Vive L'Amour
  • Antichrist
  • In the Shadow of Women
  • The Riddle of Jaan Niemand
  • Maniac
  • The Evil Dead
  • Fucking in Love
  • Automatic at Sea
  • Pirosmani
  • Dawson City: Frozen Time
  • Spring Night, Summer Night
  • Stations
  • Idizwadidiz
  • Attic Panic
  • I heard it too
  • Cam Closer
  • The Magician
  • Closet Space
  • Lights Out
  • The Quiet Zone
  • Coffer
  • The Idiots
  • Freaks
  • An Autumn Afternoon
  • Cinema Paradiso
  • Make Way for Tomorrow
  • The Silence Before Bach
  • The Pillow Book
  • The Room
  • Call Me Marianna
  • Blind Massage
  • Neighboring Sounds
  • Los globos
  • Warsaw Bridge
  • Love and Bruises
  • Djon África
  • The Young Girls of Rochefort
  • Living Still Life
  • Boro in the Box
  • The Double Life of Véronique
  • The Umbrellas of Cherbourg
  • Celine and Julie Go Boating
  • The Man Who Killed Don Quixote
  • The Big Lebowski
  • To the Left of the Father
  • Alice Doesn't Live Here Anymore
  • Videodrome
  • The Kid
  • Sexy Beast
  • Two-Lane Blacktop
  • Loving Vincent
  • BlacKkKlansman
  • Leto
  • Lola
  • Duck Soup
  • Tale of Tales
  • Birth
  • WVLNT
  • Wavelength
  • Vampyr
  • Atlantic City
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • Touch Me Not
  • Once
  • Seconds
  • The Long Day Closes
  • Mad Max 2
  • Dead Man
  • The Worthless
  • The Adventurer
  • Manhattan
  • Last Tango in Paris
  • Days of Heaven
  • Lock In
  • Ghosted
  • American History X
  • Gunfight at the O.K. Corral
  • Cuadecuc, Vampir
  • Summer Palace
  • Our Beloved Month of August
  • The Cutting Edge: The Magic of Movie Editing
  • Once Upon a Time in America
  • Dog Day Afternoon
  • M*A*S*H
  • La Vie de Bohème
  • Boy Meets Girl
  • The Reflecting Skin
  • Bullitt
  • The Sunset Limited

See all 435

World Map

Highly rated films Erkki is yet to see

  • Dominion
  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Minding the Gap
  • Won't You Be My Neighbor?
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Burn the Stage: The Movie
  • Springsteen On Broadway
  • An Elephant Sitting Still

Highly rated with Erkki’s friends Patron

  • The Florida Project
  • Shoplifters
  • You Were Never Really Here
  • Blade Runner 2049
  • Blindspotting
  • Halloween
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Hereditary
  • A Quiet Place
  • Phantom Thread
  • Eighth Grade
  • The Disaster Artist
  • Leave No Trace
  • The Shape of Water
  • Call Me by Your Name
  • Get Out
  • BlacKkKlansman
  • Coco
  • The Favourite
  • The Post
  • Lady Bird
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Molly's Game
  • I, Tonya
  • Incredibles 2
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Creed II
  • Unsane
  • Sorry to Bother You
  • First Reformed
  • Isle of Dogs
  • Mandy
  • Widows
  • Thor: Ragnarok
  • Game Night
  • Annihilation
  • A Star Is Born
  • Bird Box
  • The Killing of a Sacred Deer
  • Black Panther
  • The Other Side of the Wind
  • The Death of Stalin
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Upgrade
  • Analyze This
  • Deadpool 2
  • Avengers: Infinity War
  • Solo: A Star Wars Story
  • Ready Player One
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Jumanji: Welcome to the Jungle
  • A Simple Favor
  • Halloween
  • Jurassic World: Fallen Kingdom
  • The Cloverfield Paradox
  • Bohemian Rhapsody
  • The Predator

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more