Sort by

ClassicFilmGirl has logged 629 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
High Plains Drifter

High Plains Drifter

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Incident in an Alley

Incident in an Alley

1962
×
★★½
Edit this entry  
29
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Reds

Reds

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Pink Panther

The Pink Panther

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
American History X

American History X

1998
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Many Adventures of Winnie the Pooh

The Many Adventures of Winnie the Pooh

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Night Watch

Night Watch

1973
×
★★½
Edit this entry  
26
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Way We Were

The Way We Were

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Thunder Road

Thunder Road

1958
×
★★★
Edit this entry  
23
The Jazz Singer

The Jazz Singer

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Nutty Professor

The Nutty Professor

1963
×
★★★
Edit this entry  
23
Walking Tall

Walking Tall

1973
×
★★★½
Edit this entry  
22
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Friends of Eddie Coyle

The Friends of Eddie Coyle

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Windsplitter

The Windsplitter

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Black Widow

Black Widow

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
King Richard

King Richard

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
To Die For

To Die For

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Strange Love of Martha Ivers

The Strange Love of Martha Ivers

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Detective Story

Detective Story

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Margot at the Wedding

Margot at the Wedding

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Kansas City Confidential

Kansas City Confidential

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Futureworld

Futureworld

1976
×
★★★
Edit this entry  
13
Robin Hood

Robin Hood

1973
×
★★★
Edit this entry  
13
The Aristocats

The Aristocats

1970
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Jungle Book

The Jungle Book

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Come Back to the 5 & Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean

Come Back to the 5 & Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Devil's Advocate

The Devil's Advocate

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
I Walk Alone

I Walk Alone

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Tomorrow Man

The Tomorrow Man

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dr. Seuss on the Loose

Dr. Seuss on the Loose

1973
×
★★★★
Edit this entry  
08
Ben Is Back

Ben Is Back

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Four Good Days

Four Good Days

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★
Edit this entry  
07
The Anderson Tapes

The Anderson Tapes

1971
×
★★★½
Edit this entry  
06
Time Bandits

Time Bandits

1981
×
★★★½
Edit this entry  
05
Adele One Night Only

Adele One Night Only

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Joe Bell

Joe Bell

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Midnight Lace

Midnight Lace

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Catch-22

Catch-22

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★
Read the review Edit this entry