Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Descendants

Descendants

2015
×
★★½
Edit this entry  
20
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★
Edit this entry  
12
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Edit this entry  
01
Time Bandits

Time Bandits

1981
×
★★★
Edit this entry  
27
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★½
Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★
Edit this entry  
17
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Bachelor and the Bobby-Soxer

The Bachelor and the Bobby-Soxer

1947
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Prom

The Prom

2020
×
★★★★
Edit this entry  
06
Bell, Book and Candle

Bell, Book and Candle

1958
×
★★½
Edit this entry  
04
Go Figure

Go Figure

2005
×
½
Edit this entry  
03
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Edit this entry  
02
Kirikou and the Sorceress

Kirikou and the Sorceress

1998
×
★★★
Edit this entry  
29
The Illusionist

The Illusionist

2010
×
★★★½
Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Edit this entry  
24
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★
Edit this entry  
22
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★½
Edit this entry  
20
Brink!

Brink!

1998
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Cheetah Girls

The Cheetah Girls

2003
×
½
Edit this entry  
31
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★★★
Edit this entry  
26
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Mark of Zorro

The Mark of Zorro

1920
×
★★★★
Edit this entry  
23
Halloweentown

Halloweentown

1998
×
½
Edit this entry  
23
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
17
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Unfaithfully Yours

Unfaithfully Yours

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Best Years of Our Lives

The Best Years of Our Lives

1946
×
★★★½
Edit this entry  
09
Mom's Got a Date with a Vampire

Mom's Got a Date with a Vampire

2000
×
★★★½
Edit this entry  
02
Don't Look Under the Bed

Don't Look Under the Bed

1999
×
½
Edit this entry  
26
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Hotel Artemis

Hotel Artemis

2018
×
★★★
Edit this entry  
07
Gunga Din

Gunga Din

1939
×
★★½
Edit this entry  
05
The Children's Hour

The Children's Hour

1961
×
★★★
Edit this entry  
04
The Burnt Orange Heresy

The Burnt Orange Heresy

2019
×
★★½
Edit this entry  
29
The Men Who Stare at Goats

The Men Who Stare at Goats

2009
×
★★½
Edit this entry  
23
The Devil's Advocate

The Devil's Advocate

1997
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★★★★
Edit this entry  
21
What If

What If

2013
×
★½
Edit this entry  
19
Vivarium

Vivarium

2019
×
★★
Edit this entry  
17
The Alligator People

The Alligator People

1959
×
★★½
Edit this entry  
16
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★½
Edit this entry  
15
Silence

Silence

2016
×
★★★
Edit this entry  
14
The Man Who Killed Don Quixote

The Man Who Killed Don Quixote

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★
Edit this entry