Tara Wilson has logged 61 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Any Given Sunday

Any Given Sunday

1999
×
Edit this entry  
24
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★½
Edit this entry  
15
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★
Edit this entry  
29
Dark Victory

Dark Victory

1939
×
★★★
Edit this entry  
28
Mr. Skeffington

Mr. Skeffington

1944
×
★★★
Edit this entry  
18
The Lincoln Lawyer

The Lincoln Lawyer

2011
×
★★
Edit this entry  
16
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★
Edit this entry  
11
You Don't Know Jack

You Don't Know Jack

2010
×
★★
Edit this entry  
10
Widows

Widows

2018
×
★½
Edit this entry  
09
Aniara

Aniara

2018
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
A Free Soul

A Free Soul

1931
×
★★½
Edit this entry  
27
Pom Poko

Pom Poko

1994
×
★★★★
Edit this entry  
14
Joker

Joker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Kedi

Kedi

2016
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★
Edit this entry  
13
Mr. Blandings Builds His Dream House

Mr. Blandings Builds His Dream House

1948
×
★★
Edit this entry  
31
The Wedding Guest

The Wedding Guest

2018
×
★★★
Edit this entry  
31
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★
Edit this entry  
28
The Incredible Mr. Limpet

The Incredible Mr. Limpet

1964
×
★★★
Edit this entry  
27
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
Mirai

Mirai

2018
×
★★½
Edit this entry  
25
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Oliver!

Oliver!

1968
×
Edit this entry  
18
The Jerk

The Jerk

1979
×
★★
Edit this entry  
16
Missing Link

Missing Link

2019
×
★★½
Edit this entry  
28
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Storm in a Teacup

Storm in a Teacup

1937
×
★★½
Edit this entry  
21
Getting Even with Dad

Getting Even with Dad

1994
×
★★★
Edit this entry  
20
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★
Edit this entry  
04
Yankee Doodle Dandy

Yankee Doodle Dandy

1942
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Deceptive Practice: The Mysteries and Mentors of Ricky Jay

Deceptive Practice: The Mysteries and Mentors of Ricky Jay

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Cure for Wellness

A Cure for Wellness

2016
×
★★★
Edit this entry  
29
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Thunderball

Thunderball

1965
×
★★
Edit this entry  
23
Death on the Nile

Death on the Nile

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Dave

Dave

1993
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★
Edit this entry  
24
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★★
Edit this entry  
24
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★
Edit this entry  
14
Charade

Charade

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Clairvoyant

The Clairvoyant

1935
×
★★★½
Edit this entry  
27
Song of the Thin Man

Song of the Thin Man

1947
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Thin Man Goes Home

The Thin Man Goes Home

1944
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Shadow of the Thin Man

Shadow of the Thin Man

1941
×
★★★★
Edit this entry  
22
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★★
Edit this entry