• The Witch

    ★★★★★

  • My Life as a Dead Girl

    ½

  • Ex Machina

    ★★★★★

  • A Most Violent Year

    ★★★★½

  • Big Hero 6

  • John Wick

    ★★★★★

  • Gone Girl

    ★★

  • Nightcrawler

    ★★★★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★★

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★½

  • Magic in the Moonlight

    ★★★

  • Edge of Tomorrow

    ★★★★

  • Leviathan

    ★★★★

  • Force Majeure

    ★★★★★

  • The Trip to Italy

    ★★★★★

  • Creep

    ★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★★

  • Calvary

    ★★★★★

  • What We Do in the Shadows

    ★★★

  • Obvious Child

    ★★★½

  • Whiplash

    ★★★★★

  • Frozen

  • Patema Inverted

    ★½

  • Thor: The Dark World

  • Ida

    ★★★★½

  • 12 Years a Slave

    ★★★½

  • Felony

    ★★

  • Enemy

    ★★★

  • What If

    ★½

  • Locke

    ★★★★★

  • Prisoners

  • Under the Skin

    ★★½

  • Gravity

  • All Is Lost

    ★★★★★

  • Snowpiercer

  • The Wind Rises

    ★★★★½

  • Only Lovers Left Alive

    ★★★★★

  • The Garden of Words

    ★★½

  • 42

    ★★½

  • Stoker

    ★★★★

  • Wreck-It Ralph

  • Cloud Atlas

  • Deceptive Practice: The Mysteries and Mentors of Ricky Jay

    ★★★

  • Looper

    ★★★★½

  • The Master

    ★★★½

  • The Act of Killing

    ★★★★★

  • Holy Motors

    ★★★★½

  • Beasts of the Southern Wild

    ★★★★★

  • Robot & Frank

    ★★★★★

  • The Girl with the Dragon Tattoo

  • Moneyball

    ★★

  • A Letter to Momo

    ★★★

  • Shame

    ★★½

  • Bernie

    ★★★★★

  • Melancholia

    ★★★

  • The Artist

  • We Need to Talk About Kevin

  • Midnight in Paris

    ★★★★★

  • Children Who Chase Lost Voices

    ★★★★½

  • Bridesmaids

    ★★★★★

  • Thor

  • The Lincoln Lawyer

    ★★

  • Cave of Forgotten Dreams

    ★★★★★

  • The Trip

    ★★★★★

  • Black Swan

    ★★★★

  • Inception

  • Toy Story 3

  • You Don't Know Jack

    ★★

  • How to Train Your Dragon

  • The Illusionist

    ★★★½

  • Tucker and Dale vs. Evil

  • Winter's Bone

    ★★★½