• Mildred Pierce

    ★★★★★

  • The Thin Man Goes Home

    ★★★★½

  • Laura

    ★★★★

  • Double Indemnity

  • Mr. Skeffington

    ★★★

  • Between Two Worlds

    ★★★

  • Gaslight

    ★★★★★

  • Now, Voyager

    ★★★★★

  • The First of the Few

    ★★★

  • Yankee Doodle Dandy

    ★★★★½

  • To Be or Not to Be

    ★★★★★

  • Woman of the Year

    ★★½

  • Casablanca

    ★★★★★

  • 49th Parallel

    ★★★

  • Shadow of the Thin Man

    ★★★★

  • Love Crazy

    ★★

  • Citizen Kane

    ★★★★★

  • The Philadelphia Story

  • The Letter

    ★★★

  • Fantasia

    ★★★★★

  • The Mark of Zorro

    ★★★½

  • Night Train to Munich

    ★★★★★

  • Gone with the Wind

    ★★½

  • Another Thin Man

    ★★★½

  • The Private Lives of Elizabeth and Essex

    ★★½

  • The Women

    ★★★★½

  • Dark Victory

    ★★★

  • Gunga Din

    ★★½

  • Pygmalion

    ★★★★★

  • The Adventures of Robin Hood

    ★★★★½

  • Bringing Up Baby

    ★★★★★

  • Nothing Sacred

    ★★★

  • The Awful Truth

    ★★★★½

  • Storm in a Teacup

    ★★½

  • After the Thin Man

    ★★★★★

  • Libeled Lady

    ★★★★½

  • My Man Godfrey

    ★★★★★

  • Satan Met a Lady

    ★★★½

  • The Great Ziegfeld

    ★★★★

  • Wife vs. Secretary

    ★★★

  • The Petrified Forest

    ★★★★★

  • The Clairvoyant

    ★★★½

  • The Scarlet Pimpernel

    ★★★★★

  • Of Human Bondage

    ★★★★½

  • The Thin Man

    ★★★★★

  • Death Takes a Holiday

    ★★

  • It Happened One Night

    ★★★★★

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • The Kennel Murder Case

    ★★★★

  • The Barbarian

    ★½

  • Perfect Understanding

  • Island of Lost Souls

    ★★★★

  • Vanity Fair

  • Frankenstein

    ★★★½

  • A Free Soul

    ★★½

  • M

    ★★★★★

  • City Lights

    ★★★★★

  • The Divorcee

  • The Bishop Murder Case

    ★★½

  • The Squall

    ★½

  • The Docks of New York

    ★★★★

  • The Last Command

    ★★★★★

  • The Lodger: A Story of the London Fog

    ★★★½

  • Metropolis

    ★★★★★

  • The General

    ★★★★★

  • Kid Boots

    ★★★★★

  • A Woman of the World

    ★★★★

  • Safety Last!

  • Nosferatu

  • The Phantom Carriage

    ★★★★

  • The Mark of Zorro

    ★★★★

  • Fantômas: In the Shadow of the Guillotine

    ★★★