Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pulse

Pulse

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Threads

Threads

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Kelce

Kelce

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Cure

Cure

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Young and the Damned

The Young and the Damned

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
That Obscure Object of Desire

That Obscure Object of Desire

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hearts and Minds

Hearts and Minds

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Paradise Lost 3: Purgatory

Paradise Lost 3: Purgatory

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Paradise Lost 2: Revelations

Paradise Lost 2: Revelations

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Paradise Lost: The Child Murders at Robin Hood Hills

Paradise Lost: The Child Murders at Robin Hood Hills

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Hardcore

Hardcore

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Lords of Salem

The Lords of Salem

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
8MM

8MM

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
BS High

BS High

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mother

Mother

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Untold: Swamp Kings

Untold: Swamp Kings

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Depp V Heard

Depp V Heard

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
My Son, My Son, What Have Ye Done

My Son, My Son, What Have Ye Done

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Trouble Every Day

Trouble Every Day

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Hunted

The Hunted

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Omen

The Omen

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Black Rain

Black Rain

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
In My Skin

In My Skin

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Untold: Johnny Football

Untold: Johnny Football

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
A Summer's Tale

A Summer's Tale

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Lord of War

Lord of War

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Beau Is Afraid

Beau Is Afraid

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fallen

Fallen

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Deliver Us from Evil

Deliver Us from Evil

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry