RSS feed for Tadici

Tadici has logged 41 entries for films during February 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
One Hundred and One Dalmatians

One Hundred and One Dalmatians

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Bugs Bunny's 3rd Movie: 1001 Rabbit Tales

Bugs Bunny's 3rd Movie: 1001 Rabbit Tales

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Get Me Roger Stone

Get Me Roger Stone

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ken Jeong: You Complete Me, Ho

Ken Jeong: You Complete Me, Ho

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Everyday Rebellion

Everyday Rebellion

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Burden of Dreams

Burden of Dreams

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fitzcarraldo

Fitzcarraldo

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mike Birbiglia: My Girlfriend's Boyfriend

Mike Birbiglia: My Girlfriend's Boyfriend

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Little Hours

The Little Hours

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Woyzeck

Woyzeck

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
XXY

XXY

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Cameron Esposito: Rape Jokes

Cameron Esposito: Rape Jokes

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Period. End of Sentence.

Period. End of Sentence.

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
End Game

End Game

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Young Karl Marx

The Young Karl Marx

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Charlie Wilson's War

Charlie Wilson's War

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Kings of the Road

Kings of the Road

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Pity

Pity

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Colin Quinn: Unconstitutional

Colin Quinn: Unconstitutional

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Ellen DeGeneres: Relatable

Ellen DeGeneres: Relatable

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
White Shadow

White Shadow

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Ray Romano: Right Here, Around the Corner

Ray Romano: Right Here, Around the Corner

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Marquis

Marquis

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Alice in the Cities

Alice in the Cities

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry