Tadeu has logged 188 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Three Kings

Three Kings

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Safe

Safe

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
First Love

First Love

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
Deerskin

Deerskin

2019
×
★★★
Edit this entry  
08
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Waiting for the Carnival

Waiting for the Carnival

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jesus Is King

Jesus Is King

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Garrincha: Joy of the People

Garrincha: Joy of the People

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Behind the Curve

Behind the Curve

2018
×
★★★
Edit this entry  
25
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hopefuls

Hopefuls

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Parasite

Parasite

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Invisible Life

Invisible Life

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Elegy of a Crime

Elegy of a Crime

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Angel Has Fallen

Angel Has Fallen

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Sword of Trust

Sword of Trust

2019
×
★★
Edit this entry  
28
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Downsizing

Downsizing

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Working Girl

Working Girl

1988
×
★★★
Edit this entry  
22
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Patrick

Patrick

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Talking About Trees

Talking About Trees

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
City Heat

City Heat

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hooper

Hooper

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The New King of Comedy

The New King of Comedy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bye Bye Brazil

Bye Bye Brazil

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Crawl

Crawl

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Fly

The Fly

1986
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Cannibal Club

The Cannibal Club

2018
×
★★½
Edit this entry  
23
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Torre das Donzelas

Torre das Donzelas

2018
×
★½
Edit this entry  
18
Inner Court

Inner Court

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
15
To the Ends of the Earth

To the Ends of the Earth

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★
Edit this entry  
14
How Fernando Pessoa Saved Portugal

How Fernando Pessoa Saved Portugal

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry