Sort by

Tadeu has logged 183 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Pig

Pig

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The City of Abysses

The City of Abysses

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Capitu and the Chapter

Capitu and the Chapter

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Miracle Mile

Miracle Mile

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Salesman

The Salesman

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Do Not Hesitate

Do Not Hesitate

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Amazon Mirror

Amazon Mirror

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ioiô de Iaiá

Ioiô de Iaiá

2020
×
Read the review Edit this entry  
10
Turvo

Turvo

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Be Natural: The Untold Story of Alice Guy-Blaché

Be Natural: The Untold Story of Alice Guy-Blaché

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Confisco

Confisco

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Spree

Spree

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Gambler

The Gambler

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
History of the Occult

History of the Occult

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bob & Carol & Ted & Alice

Bob & Carol & Ted & Alice

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dave Chappelle: The Closer

Dave Chappelle: The Closer

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Human Voice

The Human Voice

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
July Tales

July Tales

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Talk to Her

Talk to Her

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Jodorowsky's Dune

Jodorowsky's Dune

2013
×
★★★★
Edit this entry  
05
Marighella

Marighella

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Void

Void

2021
×
Edit this entry  
24
Dune

Dune

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
O Que Resta

O Que Resta

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
An American Pickle

An American Pickle

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Rifkin's Festival

Rifkin's Festival

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Informant!

The Informant!

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Our Evil

Our Evil

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Voyeurs

The Voyeurs

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Escape Room: Tournament of Champions

Escape Room: Tournament of Champions

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Neighboring Sounds

Neighboring Sounds

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
New Jack City

New Jack City

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry