Sort by

Owen has logged 228 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
The Rock

The Rock

1996
×
★★★½
Edit this entry  
03
Despicable Me 3

Despicable Me 3

2017
×
★★
Edit this entry  
02
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Mad God

Mad God

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
Dude, Where's My Car?

Dude, Where's My Car?

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★
Edit this entry  
28
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★½
Edit this entry  
27
Kenny and Spenny Paldemic Special

Kenny and Spenny Paldemic Special

2020
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★½
Edit this entry  
24
Beavis and Butt-Head Do the Universe

Beavis and Butt-Head Do the Universe

2022
×
★★★½
Edit this entry  
24
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★½
Edit this entry  
22
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★
Edit this entry  
20
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★★
Edit this entry  
19
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★½
Edit this entry  
14
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★★½
Edit this entry  
12
Brigsby Bear

Brigsby Bear

2017
×
★★★★
Edit this entry  
11
Unstoppable

Unstoppable

2010
×
★★★★
Edit this entry  
10
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
10
South Park the Streaming Wars

South Park the Streaming Wars

2022
×
★★★
Edit this entry  
10
Mother's Day

Mother's Day

1980
×
★★★½
Edit this entry  
09
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★
Edit this entry  
08
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★
Edit this entry  
08
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Bob's Burgers Movie

The Bob's Burgers Movie

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★½
Edit this entry  
05
Chip 'n Dale: Rescue Rangers

Chip 'n Dale: Rescue Rangers

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★½
Edit this entry  
03
Fantasia 2000

Fantasia 2000

1999
×
★★★½
Edit this entry  
03
Morbius

Morbius

2022
×
Read the review Edit this entry  
02
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★
Edit this entry  
01
Sonic the Hedgehog 2

Sonic the Hedgehog 2

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Zathura: A Space Adventure

Zathura: A Space Adventure

2005
×
★★★
Edit this entry  
28
Memento

Memento

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Like Someone in Love

Like Someone in Love

2012
×
★★★★
Edit this entry  
24
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
★★★★
Edit this entry  
23
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
Jackass 4.5

Jackass 4.5

2022
×
★★★½
Edit this entry  
22
Transformers: The Last Knight

Transformers: The Last Knight

2017
×
★★
Edit this entry  
21
Transformers: Age of Extinction

Transformers: Age of Extinction

2014
×
★½
Edit this entry  
19
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★
Edit this entry  
19
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★
Edit this entry  
17
Transformers: Dark of the Moon

Transformers: Dark of the Moon

2011
×
★★½
Edit this entry