Sort by

Owen has logged 67 entries for films during January 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ratcatcher

Ratcatcher

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Caveat

Caveat

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III

Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III

1990
×
★★★
Edit this entry  
24
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cemetery of Splendor

Cemetery of Splendor

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Edit this entry  
23
Resident Evil: Welcome to Raccoon City

Resident Evil: Welcome to Raccoon City

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Edit this entry  
23
Raw

Raw

2016
×
★★★
Edit this entry  
22
Scream

Scream

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Hack-O-Lantern

Hack-O-Lantern

1988
×
★★★½
Edit this entry  
19
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★★
Edit this entry  
19
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Edit this entry  
19
2048: Nowhere to Run

2048: Nowhere to Run

2017
×
★★★
Edit this entry  
19
2036: Nexus Dawn

2036: Nexus Dawn

2017
×
★★½
Edit this entry  
19
Blade Runner: Black Out 2022

Blade Runner: Black Out 2022

2017
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Stuff

The Stuff

1985
×
★★★★
Edit this entry  
18
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Adventures of Prince Achmed

The Adventures of Prince Achmed

1926
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The House

The House

2022
×
★★★½
Edit this entry  
17
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Edit this entry  
14
Pieces

Pieces

1982
×
★★★½
Edit this entry  
13
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★
Edit this entry  
13
Bill & Ted's Bogus Journey

Bill & Ted's Bogus Journey

1991
×
★★★★
Edit this entry  
12
Love Me, Love Me, Love Me.

Love Me, Love Me, Love Me.

1962
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Sailor and the Devil

The Sailor and the Devil

1967
×
★★★
Edit this entry  
12
Raggedy Ann & Andy: A Musical Adventure

Raggedy Ann & Andy: A Musical Adventure

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Project Space 13

Project Space 13

2021
×
★★★★
Edit this entry  
12
Eternals

Eternals

2021
×
★½
Edit this entry  
11
The Kid Detective

The Kid Detective

2020
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Rider

The Rider

2017
×
★★★★
Edit this entry  
11
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Edit this entry  
11
Master

Master

2021
×
★★½
Edit this entry  
10
Muppets Haunted Mansion

Muppets Haunted Mansion

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Boss Baby: Family Business

The Boss Baby: Family Business

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★
Edit this entry  
09
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★★
Edit this entry  
08
Prisoners of the Ghostland

Prisoners of the Ghostland

2021
×
★★★½
Edit this entry  
08
Flee

Flee

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Dig

The Dig

2021
×
★★
Edit this entry  
08
The Bones

The Bones

2021
×
★★★★
Edit this entry  
08
Save Ralph

Save Ralph

2021
×
★★½
Edit this entry  
08
The Death of David Cronenberg

The Death of David Cronenberg

2021
×
★★½
Edit this entry  
08
Editing

Editing

2021
×
★★★
Edit this entry  
08
Borat’s American Lockdown & Debunking Borat

Borat’s American Lockdown & Debunking Borat

2021
×
★★
Edit this entry  
08
Borat: VHS Cassette of Material Deemed “Sub-acceptable” By Kazakhstan Ministry of Censorship and Circumcision

Borat: VHS Cassette of Material Deemed “Sub-acceptable” By Kazakhstan Ministry of Censorship and Circumcision

2021
×
★★½
Edit this entry  
07
Cryptozoo

Cryptozoo

2021
×
★★★½
Edit this entry  
07
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry