Todd has logged 43 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Psycho Goreman

Psycho Goreman

2020
×
★★★½
Edit this entry  
29
Nightbreed

Nightbreed

1990
×
★★★½
Edit this entry  
29
The White Tiger

The White Tiger

2021
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Dead Center

The Dead Center

2018
×
★★½
Edit this entry  
28
Life Is Sweet

Life Is Sweet

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Whirlpool

Whirlpool

1970
×
★★★
Edit this entry  
27
Rent-A-Pal

Rent-A-Pal

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
Meantime

Meantime

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Death Curse of Tartu

Death Curse of Tartu

1966
×
★★
Edit this entry  
25
Homegoings

Homegoings

2013
×
★★★
Edit this entry  
23
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
23
A Raisin in the Sun

A Raisin in the Sun

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Owners

The Owners

2020
×
★★½
Edit this entry  
22
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Scary Movie

Scary Movie

1991
×
★½
Edit this entry  
21
Rocco and His Brothers

Rocco and His Brothers

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Island of Death

Island of Death

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Who Killed Captain Alex?

Who Killed Captain Alex?

2010
×
★★½
Edit this entry  
18
Hunted

Hunted

2020
×
★★★
Edit this entry  
17
Killer Nun

Killer Nun

1979
×
★★★
Edit this entry  
17
Vampyres

Vampyres

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Edit this entry  
15
Torso

Torso

1973
×
★★★★
Edit this entry  
15
Deus ex Machina: The Philosophy of Donnie Darko

Deus ex Machina: The Philosophy of Donnie Darko

2016
×
★★★½
Edit this entry  
14
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Blood on Satan's Claw

The Blood on Satan's Claw

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Always Shine

Always Shine

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Crystal Eyes

Crystal Eyes

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Death of a Cyclist

Death of a Cyclist

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Lolita

Lolita

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Bad Sleep Well

The Bad Sleep Well

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Coming of Sin

The Coming of Sin

1978
×
★★★★
Edit this entry  
07
Secret Honor

Secret Honor

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Edge of the Axe

Edge of the Axe

1988
×
★★★
Edit this entry  
03
Jesus Shows You the Way to the Highway

Jesus Shows You the Way to the Highway

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Deeper You Dig

The Deeper You Dig

2019
×
★★★
Edit this entry  
02
Deadly Manor

Deadly Manor

1990
×
★★½
Edit this entry  
02
Dawson City: Frozen Time

Dawson City: Frozen Time

2016
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Incredible Shrinking Man

The Incredible Shrinking Man

1957
×
★★★★
Edit this entry  
01
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Edit this entry