• The Northman

    ★★★★

  • The Lost City

    ★★½

  • The Batman

    ★★★

  • Spider-Man: No Way Home

    ★★★

  • Don't Look Up

    ★½

  • Licorice Pizza

    ★★★★

  • Scenes from a Marriage

    ★★★½

  • The Last Duel

    ★★★½

  • Last Night in Soho

    ★★½

  • The Lost Daughter

    ★★½

  • Dune

    ★★★★

  • Spencer

    ★★★★

  • The Power of the Dog

    ★★½

  • He's All That

    ★★½

  • Operation Hyacinth

    ★★★½

  • Red Rocket

    ★★★★½

  • The French Dispatch

    ★★★½

  • The Worst Person in the World

    ★★★★

  • Fear Street: 1994

    ★★★

  • The Woman in the Window

    ★★

  • Mare of Easttown

    ★★★★

  • Malcolm & Marie

    ★★

  • Euphoria: Trouble Don't Last Always

  • Mainstream

    ★½

  • Pieces of a Woman

    ★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★½

  • Idiot Prayer: Nick Cave Alone at Alexandra Palace

  • Normal People

    ★★★★

  • Emma.

    ★★★½

  • To All the Boys: P.S. I Still Love You

    ★★

  • Minari

    ★★★★

  • Promising Young Woman

    ★★½

  • Goldman v Silverman

  • Little Women

    ★★★★½

  • Last Christmas

    ★★★

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★½

  • Tall Girl

  • Jojo Rabbit

    ★★★

  • The Goldfinch

    ★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • Hustlers

    ★★★½

  • The King

    ★★½

  • Joker

    ★★★½

  • Waves

    ★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Ad Astra

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • It Chapter Two

    ★★½

  • Anima

    ★★★★½

  • Spider-Man: Far From Home

    ★★★½

  • Midsommar

    ★★★★½

  • Toy Story 4

    ★★★½

  • Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

    ★★½

  • Black Mirror: Striking Vipers

    ★★★

  • When They See Us

    ★★★★★

  • Matthias & Maxime

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★

  • And Then We Danced

    ★★★½

  • Rocketman

    ★★★½

  • Trixie Mattel: Moving Parts

  • I Am Easy to Find

    ★★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★★

  • The Perfect Date

  • Shazam!

    ★★★½

  • Five Feet Apart

    ★★½

  • Us

    ★★★★

  • Dumbo

    ★★½

  • Booksmart

    ★★★½

  • Captain Marvel

    ★★★