Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Pearl

Pearl

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★½
Edit this entry  
03
The Whale

The Whale

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ant-Man and the Wasp: Quantumania

Ant-Man and the Wasp: Quantumania

2023
×
★★
Edit this entry  
28
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
1917

1917

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★½
Edit this entry  
24
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Clueless

Clueless

1995
×
★★★½
Edit this entry  
10
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★
Edit this entry  
09
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★½
Edit this entry  
29
I Wanna Dance with Somebody

I Wanna Dance with Somebody

2022
×
★★★
Edit this entry  
27
Roald Dahl's Matilda the Musical

Roald Dahl's Matilda the Musical

2022
×
★★★
Edit this entry  
24
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★★
Edit this entry  
02
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★
Edit this entry  
01
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★½
Edit this entry  
25
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Edit this entry  
22
X

X

2022
×
★★★½
Edit this entry  
06
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Edit this entry  
31
Scream

Scream

1996
×
★★½
Edit this entry  
30
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Edit this entry  
29
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★½
Edit this entry  
27
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Edit this entry  
26
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★½
Edit this entry  
24
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★
Edit this entry  
30
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★
Edit this entry  
11
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
Read the review Edit this entry  
10
Elvis

Elvis

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Once

Once

2007
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★
Edit this entry  
05
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★
Edit this entry  
03
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry