• Crimes of the Future

    ★★★★

  • Conversations with Friends

    ★★★★½

  • The Batman

    ★★★★

  • The Novelist's Film

    ★★★★½

  • Follow the Protocol

    ★★★★

  • The Matrix Resurrections

    ★★★★

  • Don't Look Up

  • Licorice Pizza

    ★★★

  • Last Night in Soho

    ★★

  • The Lost Daughter

    ★★★½

  • Spencer

    ★★★

  • King Richard

    ★★★

  • The Power of the Dog

    ★★

  • Parallel Mothers

    ★★★★

  • Zeros and Ones

    ★★★½

  • Old

    ★★★

  • Titane

    ★★

  • Bergman Island

    ★★★★

  • Drive My Car

    ★★★★★

  • Benedetta

    ★★★★★

  • The Worst Person in the World

    ★★★½

  • Annette

    ★★★½

  • Wheel of Fortune and Fantasy

    ★★★★★

  • Petite Maman

    ★★

  • The Girl and the Spider

    ★★★★

  • Introduction

    ★★★★★

  • Voltei!

    ★★★

  • Love Affair(s)

    ★★

  • Another Round

  • I'm Thinking of Ending Things

    ½

  • Tenet

    ★★

  • Da 5 Bloods

    ★★★★

  • I've Been Afraid

    ★★★★

  • Shiva Baby

    ★★★

  • All Hands on Deck!

    ★★★★★

  • The Woman Who Ran

    ★★★★★

  • Undine

    ★★★★

  • The Salt of Tears

    ★★★★½

  • We Are All in the Gutter, But Some of Us Are Looking at the Stars

    ★★★★

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★

  • Little Women

    ★★★★

  • Jojo Rabbit

    ½

  • Joker

    ★★★

  • The Assistant

    ★★

  • First Cow

    ★★★

  • Marriage Story

    ★★★

  • Filhas de Lavadeiras

    ★★★★

  • Midsommar

    ★★★½

  • To the Ends of the Earth

    ★★★★★

  • A Mulher da Luz Própria

    ★★★★

  • Particles

    ★★

  • Parasite

    ★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★

  • Tommaso

    ★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★

  • Bacurau

    ★★★

  • Us

    ★★★★

  • Pain and Glory

    ★★★★★

  • Booksmart

    ★★★★

  • Glass

    ★★★★★

  • Quincy

  • Island

    ★★★★★

  • Maya

    ★★

  • Control Plan

    ★★★★

  • High Life

    ★★★★

  • Suspiria

  • Non-Fiction

    ★★★★

  • A Star Is Born

    ★★

  • Roma

    ★★★★

  • Long Way Home

    ★★★★★

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★

  • Asako I & II

    ★★★★