Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
tainalomba

tainalomba

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for tainalomba
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • tainalomba’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Life of Crime: 1984-2020

    Life of Crime: 1984-2020 2021

    ★★★★ Watched by tainalomba 15 May 2022

    dolorido

  • Executive Order

    Executive Order 2020

    ★★★★★ Watched by tainalomba 21 Apr 2022

    você nem sente o tempo passar

    sem palavras, real

  • Turning Red

    Turning Red 2022

    ★★★★★ Watched by tainalomba 12 Mar 2022

    meu deus é incrivel como a disney/pixar evolui em questão de animação

    é um filme perfeito, amei

  • Barbie as The Princess & the Pauper

    Barbie as The Princess & the Pauper 2004

    ★★★½ Watched by tainalomba 11 Mar 2022

    não chega aos pés de princesa e a plebéia mas é excelente

    fiqui chocada como todo mundo é mágico

  • The Lovely Bones

    The Lovely Bones 2009

    ★½ Watched by tainalomba 31 Dec 2021

    esperava: belíssima historia espírita para virar o ano acreditando em novos tempos

    recebi: romance fuleiro, crimes mal arquitetados e um final BOCÓ

  • Spider-Man: No Way Home

    Spider-Man: No Way Home 2021

    ★★★★ Watched by tainalomba 29 Dec 2021

    seria um filme excelente se não fosse todo o hype

    toda vez que penso melhor vejo que é um ótimo filme para marcar a nova era da Marvel

  • Encanto

    Encanto 2021

    ★★★★ Watched by tainalomba 27 Dec 2021

    perfeito para se assistir no natal

  • The To Do List

    The To Do List 2013

    ★★½ Watched by tainalomba 25 Aug 2021

    achei que fosse ser uma bomba mas foi apenas meia bomba

    bem ok

  • Space Jam: A New Legacy

    Space Jam: A New Legacy 2021

    ★★★½ Watched by tainalomba 23 Aug 2021

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    na piada da confusão do Michael Jordan com o Michael B. Jordan eu perdi tudo

  • Popstar: Never Stop Never Stopping

    Popstar: Never Stop Never Stopping 2016

    ★★★★ Watched by tainalomba 17 Aug 2021

    eu fiquei muito impressionada com a quantidade de famosos reunidos num filme, me lembrou a belíssima pelicula brasileira Internet - O Filme (2017)

    andy samberg: gostoso

  • I Love You, Man

    I Love You, Man 2009

    ★½ Watched by tainalomba 30 Jul 2021

    meu deus, que filme ruim

    amizade mal construída, dependência emocional romantizada

    Andy samberg: um delicioso g4y papa hetero, amei. Nota 10. Poderia ter aparecido de shortinho mais vezes.

  • Fear Street: 1666

    Fear Street: 1666 2021

    ★★★★½ Watched by tainalomba 22 Jul 2021

    se a revolução feminista for aprovada, tudo que vimos nesse filme será real

    E viva as GLS!!!!!!

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 17
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro
Select your preferred poster

Posters are sourced from TMDb and appear for you and visitors to your profile and content, depending on settings. Learn more on Journal.