Sort by

Rachel has logged 135 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Edit this entry  
24
Mystic Pizza

Mystic Pizza

1988
×
★★★★
Edit this entry  
24
Ricki and the Flash

Ricki and the Flash

2015
×
★½
Edit this entry  
15
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★
Edit this entry  
11
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★
Edit this entry  
08
A United Kingdom

A United Kingdom

2016
×
★★★
Edit this entry  
05
Ever the Land

Ever the Land

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
01
One More Time with Feeling

One More Time with Feeling

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Easy Riders, Raging Bulls: How the Sex, Drugs and Rock 'n' Roll Generation Saved Hollywood

Easy Riders, Raging Bulls: How the Sex, Drugs and Rock 'n' Roll Generation Saved Hollywood

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★★
Edit this entry  
13
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Grease

Grease

1978
×
★★★★
Edit this entry  
12
La sedia della felicità

La sedia della felicità

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ninja Terminator

Ninja Terminator

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Money Monster

Money Monster

2016
×
★★★½
Edit this entry  
24
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
19
A Hologram for the King

A Hologram for the King

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★
Edit this entry  
08
Operation Avalanche

Operation Avalanche

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The First, the Last

The First, the Last

2016
×
★★★
Edit this entry  
07
Miss Sharon Jones!

Miss Sharon Jones!

2015
×
★★★½
Edit this entry  
07
Julieta

Julieta

2016
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
★★★½
Edit this entry  
07
Zero Days

Zero Days

2016
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Demons

The Demons

2015
×
★★★½
Edit this entry  
06
Tomorrow

Tomorrow

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Francofonia

Francofonia

2015
×
★★
Edit this entry  
05
Midnight Special

Midnight Special

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Dancer

The Dancer

2016
×
★★★★
Edit this entry  
05
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Elle

Elle

2016
×
★★★★
Edit this entry  
03
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★
Edit this entry  
03
Indignation

Indignation

2016
×
★★★★
Edit this entry  
03
Chronesthesia

Chronesthesia

2016
×
★★★
Edit this entry  
03
The Salesman

The Salesman

2016
×
★★★½
Edit this entry  
02
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Like Crazy

Like Crazy

2016
×
★★★★
Edit this entry  
02
Wild

Wild

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Rehearsal

The Rehearsal

2016
×
★★★½
Edit this entry  
01
Don't Call Me Son

Don't Call Me Son

2016
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Idealist

The Idealist

2015
×
★★★★
Edit this entry  
01
Paris 05:59: Théo & Hugo

Paris 05:59: Théo & Hugo

2016
×
★★★½
Edit this entry  
01
Chasing Asylum

Chasing Asylum

2016
×
★★★★
Edit this entry  
01
Ants on a Shrimp

Ants on a Shrimp

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Fatima

Fatima

2015
×
★★★★
Edit this entry