Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension

The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Anchorman 2: The Legend Continues

Anchorman 2: The Legend Continues

2013
×
★★½
Edit this entry  
29
August: Osage County

August: Osage County

2013
×
★★★★
Edit this entry  
26
Thanks for Sharing

Thanks for Sharing

2012
×
★★★
Edit this entry  
26
Girl Most Likely

Girl Most Likely

2012
×
★★½
Edit this entry  
25
The Savages

The Savages

2007
×
★★★★
Edit this entry  
21
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
18
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★
Edit this entry  
17
Horrible Bosses

Horrible Bosses

2011
×
★★½
Edit this entry  
12
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★½
Edit this entry  
12
Whatever Works

Whatever Works

2009
×
★★★½
Edit this entry  
12
Woody Allen: A Documentary

Woody Allen: A Documentary

2011
×
★★★½
Edit this entry  
11
A.C.O.D.

A.C.O.D.

2013
×
★★½
Edit this entry  
10
About Time

About Time

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
½
Edit this entry  
04
The Maiden Heist

The Maiden Heist

2009
×
★★½
Edit this entry  
04
Good Vibrations

Good Vibrations

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
★★★½
Edit this entry  
02
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★½
Edit this entry  
23
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
★★★½
Edit this entry  
15
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★
Edit this entry  
04
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Bucket List

The Bucket List

2007
×
★★
Edit this entry  
21
Wall Street

Wall Street

1987
×
★★★★
Edit this entry  
08
Sarah's Key

Sarah's Key

2010
×
★★★½
Edit this entry  
07
Sunshine Cleaning

Sunshine Cleaning

2008
×
★★★
Edit this entry  
30
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Encounters at the End of the World

Encounters at the End of the World

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dogtown and Z-Boys

Dogtown and Z-Boys

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lords of Dogtown

Lords of Dogtown

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
True Grit

True Grit

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Stuck

Stuck

2007
×
★★★
Edit this entry  
23
Moon

Moon

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Scorpion King 2: Rise of a Warrior

The Scorpion King 2: Rise of a Warrior

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Animal Factory

Animal Factory

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Page One: Inside the New York Times

Page One: Inside the New York Times

2011
×
★★★
Edit this entry  
18
Hanna

Hanna

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Submarine

Submarine

2010
×
★½
Edit this entry