Sort by

Katie has logged 266 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Soylent Green

Soylent Green

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The King's Man

The King's Man

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dog Cop 7: The Final Chapter

Dog Cop 7: The Final Chapter

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
West Side Story

West Side Story

2021
×
Read the review Edit this entry  
11
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Transformers: Dark of the Moon

Transformers: Dark of the Moon

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Transformers: Revenge of the Fallen

Transformers: Revenge of the Fallen

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Transformers

Transformers

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pig

Pig

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Far From the Tree

Far From the Tree

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Resident Evil: Welcome to Raccoon City

Resident Evil: Welcome to Raccoon City

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Prisoners of the Ghostland

Prisoners of the Ghostland

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Transformers: The Movie

The Transformers: The Movie

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lure

The Lure

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mulan

Mulan

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole

Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
2048: Nowhere to Run

2048: Nowhere to Run

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
2036: Nexus Dawn

2036: Nexus Dawn

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Blade Runner: Black Out 2022

Blade Runner: Black Out 2022

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Aria Diva

Aria Diva

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Antlers

Antlers

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Making The Irishman

Making The Irishman

2020
×
Edit this entry  
13
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★½
Read the review Edit this entry