Sort by

talisencrw (William has logged 1,275 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Gentleman's Agreement

Gentleman's Agreement

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Separate Tables

Separate Tables

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
The Notorious Bettie Page

The Notorious Bettie Page

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
No Blood No Tears

No Blood No Tears

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
King Kong

King Kong

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Blonde Poison: The Making of 'Basic Instinct'

Blonde Poison: The Making of 'Basic Instinct'

2001
×
★★★★
Edit this entry  
25
Love Streams

Love Streams

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Caine Mutiny

The Caine Mutiny

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Election 2

Election 2

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Another Earth

Another Earth

2011
×
★★★★
Edit this entry  
24
Crippled Avengers

Crippled Avengers

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Vampires: Los Muertos

Vampires: Los Muertos

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Death of Mr. Lazarescu

The Death of Mr. Lazarescu

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Banquet

The Banquet

2006
×
★★★★
Edit this entry  
23
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Six Million Dollar Man: The Solid Gold Kidnapping

The Six Million Dollar Man: The Solid Gold Kidnapping

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Locke

Locke

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Election

Election

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Six Million Dollar Man: Wine, Women and War

The Six Million Dollar Man: Wine, Women and War

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Six Million Dollar Man

The Six Million Dollar Man

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Magic in the Moonlight

Magic in the Moonlight

2014
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Heroic Trio

The Heroic Trio

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Anastasia

Anastasia

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Ups and Downs

Ups and Downs

1937
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Stage Door

Stage Door

1937
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Bosko's Mechanical Man

Bosko's Mechanical Man

1933
×
★★★★
Edit this entry  
18
Menu

Menu

1933
×
★★★★
Edit this entry  
18
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Morning Glory

Morning Glory

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Cheeky

Cheeky

2000
×
★★★½
Edit this entry  
18
Keoma

Keoma

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Lilith

Lilith

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Gangster Story

Gangster Story

1959
×
★★★
Edit this entry  
16
The Grand Duel

The Grand Duel

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Libeled Lady

Libeled Lady

1936
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Harlow: The Blonde Bombshell

Harlow: The Blonde Bombshell

1993
×
★★★★
Edit this entry  
15
4 Dollars of Revenge

4 Dollars of Revenge

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dinner at Eight

Dinner at Eight

1933
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Last Gun

The Last Gun

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Front Page

The Front Page

1931
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Shadow Boxing

The Shadow Boxing

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
13
A Minute to Pray, a Second to Die

A Minute to Pray, a Second to Die

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Trail of the Broken Blade

The Trail of the Broken Blade

1967
×
★★★★½
Edit this entry