talisencrw (William has logged 1,815 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Talk Radio

Talk Radio

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Surf's Up

Surf's Up

2007
×
★★★½
Edit this entry  
31
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
30
South Park: Bigger, Longer & Uncut

South Park: Bigger, Longer & Uncut

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Sophie Scholl: The Final Days

Sophie Scholl: The Final Days

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Smoke

Smoke

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Sling Blade

Sling Blade

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
29
sex, lies, and videotape

sex, lies, and videotape

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Seven Days in May

Seven Days in May

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Public Enemy

The Public Enemy

1931
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Psycho

Psycho

1998
×
★★
Edit this entry  
28
Prospero's Books

Prospero's Books

1991
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Producers

The Producers

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Prisoner of the Mountains

Prisoner of the Mountains

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Ready to Wear

Ready to Wear

1994
×
★★★½
Edit this entry  
27
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★
Edit this entry  
26
Point Blank

Point Blank

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Player

The Player

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Planet Terror

Planet Terror

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★
Edit this entry  
26
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Pi

Pi

1998
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Philadelphia

Philadelphia

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The People vs. Larry Flynt

The People vs. Larry Flynt

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Passion Fish

Passion Fish

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Passenger

The Passenger

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Paradise Now

Paradise Now

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Paper

The Paper

1994
×
★★★★
Edit this entry  
23
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★★
Edit this entry  
23
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Others

The Others

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Monster

Monster

2003
×
★★★★
Edit this entry  
22
Mongol: The Rise of Genghis Khan

Mongol: The Rise of Genghis Khan

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Mona Lisa

Mona Lisa

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Life and Death of Peter Sellers

The Life and Death of Peter Sellers

2004
×
★★★★
Edit this entry  
22
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★★
Edit this entry