Sort by

talkingpavadas has logged 145 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Other Side of Hope

The Other Side of Hope

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
9

9

2021
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Trouble with Being Born

The Trouble with Being Born

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Rock, Paper and Scissors

Rock, Paper and Scissors

2019
×
★★
Edit this entry  
07
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★½
Edit this entry  
25
Princesita

Princesita

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Edit this entry  
22
The Bacchus Lady

The Bacchus Lady

2016
×
★★★½
Edit this entry  
17
Lucky Chan-sil

Lucky Chan-sil

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
The Kid Detective

The Kid Detective

2020
×
★★★
Edit this entry  
12
The Idea of a Lake

The Idea of a Lake

2016
×
★★★½
Edit this entry  
03
High Heels

High Heels

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Lamb

Lamb

2021
×
★★★
Edit this entry  
25
Anne at 13,000 Ft.

Anne at 13,000 Ft.

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
Tetro

Tetro

2009
×
★★★½
Edit this entry  
14
What Have I Done to Deserve This?

What Have I Done to Deserve This?

1984
×
★★★
Edit this entry  
13
Back Roads

Back Roads

2018
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Faculties

The Faculties

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Montparnasse Bienvenüe

Montparnasse Bienvenüe

2017
×
★★★
Edit this entry  
28
Dona Flor and Her Two Husbands

Dona Flor and Her Two Husbands

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Claudia

Claudia

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
Late August, Early September

Late August, Early September

1998
×
★★★
Edit this entry  
22
The Unknown Girl

The Unknown Girl

2016
×
★★★
Edit this entry  
17
Lina from Lima

Lina from Lima

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
Nostalgia

Nostalgia

2018
×
★★★½
Edit this entry  
14
A Single Girl

A Single Girl

1995
×
★★½
Edit this entry  
10
Milkwater

Milkwater

2020
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Woman Who Ran

The Woman Who Ran

2020
×
★★★
Edit this entry  
05
The Diving Bell and the Butterfly

The Diving Bell and the Butterfly

2007
×
★★★★
Edit this entry  
25
Museo

Museo

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
Sweat

Sweat

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sink or Swim

Sink or Swim

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Vigil in August

Vigil in August

2019
×
★★½
Edit this entry  
11
Nina Wu

Nina Wu

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
Romy and Michele's High School Reunion

Romy and Michele's High School Reunion

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Caravaggio

Caravaggio

1986
×
★★★
Edit this entry  
03
Zola

Zola

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Transit

Transit

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Polina

Polina

2016
×
★★★½
Edit this entry  
27
White on White

White on White

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
I Am Love

I Am Love

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Campaña Antiargentina

Campaña Antiargentina

2016
×
★★★
Edit this entry  
19
Beauty and the Dogs

Beauty and the Dogs

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Safe

Safe

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Son

The Son

2019
×
★★½
Edit this entry  
13
Kaboom

Kaboom

2010
×
★★★
Edit this entry  
10
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★½
Edit this entry