avery has logged 202 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
At Any Price

At Any Price

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Paperboy

The Paperboy

2012
×
Read the review Edit this entry  
27
Liberal Arts

Liberal Arts

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Derby Stallion

The Derby Stallion

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Parkland

Parkland

2013
×
Read the review Edit this entry  
15
Fantasy Island

Fantasy Island

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Freaky

Freaky

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Herbie Fully Loaded

Herbie Fully Loaded

2005
×
Read the review Edit this entry  
10
Blockers

Blockers

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Me and Orson Welles

Me and Orson Welles

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Christmas Mail

Christmas Mail

2010
×
Read the review Edit this entry  
03
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ratatoing

Ratatoing

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Lucky One

The Lucky One

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
Edit this entry  
22
The End of the Tour

The End of the Tour

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
American Ultra

American Ultra

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
New Year's Eve

New Year's Eve

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Vivarium

Vivarium

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Living Wake

The Living Wake

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Purge: Election Year

The Purge: Election Year

2016
×
Read the review Edit this entry  
03
Election

Election

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Rio

Rio

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Monster Squad

The Monster Squad

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Scooby-Doo on Zombie Island

Scooby-Doo on Zombie Island

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
Read the review Edit this entry  
23
Confessions of a Shopaholic

Confessions of a Shopaholic

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bats

Bats

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
Read the review Edit this entry  
12
The Scooby-Doo Project

The Scooby-Doo Project

1999
×
Read the review Edit this entry  
11
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Bye Bye Man

The Bye Bye Man

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Tucker and Dale vs. Evil

Tucker and Dale vs. Evil

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Spookley the Square Pumpkin

Spookley the Square Pumpkin

2004
×
★★
Read the review Edit this entry