Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
avery

avery

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for avery
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Remove filters
  • Custom posters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
    • Show films you’ve customized
    • Hide films you’ve customized
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
    • Newest First
    • Earliest First
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Film Popularity
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • avery’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Any year
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • Any rating
  • No rating
  • Rating (or range)
    Drag to define range
  • Murder Mystery

    Murder Mystery 2019

    ★★ Watched 02 Feb 2023

    i guessed the murderer correctly muahahah

  • 21 Jump Street

    21 Jump Street 2012

    ★★★★★ Rewatched 31 Jan 2023

    “are you autistic?” “actually it is artistic—“

  • Maze Runner: The Death Cure

    Maze Runner: The Death Cure 2018

    ★★★★ Rewatched 20 Jan 2023

    teresa’s death scene is awesome and not just because the bitch is dead

  • Maze Runner: The Scorch Trials

    Maze Runner: The Scorch Trials 2015

    ★★★ Rewatched 16 Jan 2023

    coated dylan o brien in bronzer

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    Eternal Sunshine of the Spotless Mind 2004

    ★★★★★ Watched 12 Jan 2023

    jim carrey’s my babygirl

  • Bones and All

    Bones and All 2022

    ★★★★★ Rewatched 07 Jan 2023

    costume designer for bones and all i want to have a three hour conversation with you

  • M3GAN

    M3GAN 2022

    ★★★★ Watched 05 Jan 2023

    “sorry i shouldn’t have laughed” LMAO

  • Glass Onion: A Knives Out Mystery

    Glass Onion: A Knives Out Mystery 2022

    ★★★ Watched 30 Dec 2022

    i didn’t really like it but it gave us “muh gawd this creatuh— well, this RAT—“ so thank you

  • Zoolander

    Zoolander 2001

    ★★★★★ Rewatched 29 Dec 2022

    that hansel, he’s so hot right now

  • The Muppet Christmas Carol

    The Muppet Christmas Carol 1992

    ★★★★ Watched 26 Dec 2022

    tiny tim and the ducks NOOOOOO

  • Love Actually

    Love Actually 2003

    ★★★★★ Rewatched 25 Dec 2022

    i have no idea why i didn’t like this the last time i watched it. was i not capable of love

  • While You Were Sleeping

    While You Were Sleeping 1995

    ★★★★ Rewatched 21 Dec 2022

    bill pullman and sandra bullock i want to be your third

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 55

Review Tags

32
  • w mom
  • whms-ing it
  • netflix
  • w the rents
  • w me myself and i
  • disney+
  • amazon
  • @ theater
  • w dad
  • hbo
  • tv
  • w tibby
  • rented
  • hulu
  • w emily
  • rcu
  • w the lads
  • lil sebastian syndrome
  • zoom
  • dvd
  • w will
  • culetober 2020
  • peacock
  • rabbit
  • tubi
  • youtube
  • finchvember
  • paramount+
  • w the grandrents
  • 2 cule 2 tober
  • @ walk-in
  • commentary
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa New Zealand. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Learn more about Pro
Select your preferred poster

Posters are sourced from TMDb and Posteritati, and appear for you and visitors to your profile and content, depending on settings. Learn more.