• Dirty Dancing

    Dirty Dancing

    ★★★★

    I wrote a review based on current day events tied to the film.

    www.hammertonail.com/editorial/metrograph-dirty-dancing/

  • Frankie

    Frankie

    ★★★★★

    Outstanding Narrative Short at Tallgrass Film 2021:
    Frankie directed by James Kautz, produced by James Cole Jr., Morgan Ruaidhrí O’Sullivan, Jesse R. Tendler

  • Miss Alma Thomas: A Life in Color

    Miss Alma Thomas: A Life in Color

    ★★★★★

    Outstanding Documentary Short at Tallgrass Film Fest 2021:
    Miss Alma Thomas: A Life in Color directed by Cheri Gaulke, produced by Jon Gann, Kia Baskerville, Jackie Sage Bennett

  • Material Girl

    Material Girl

    ★★★★★

    Best Emerging Student Documentary Short at Tallgrass 2021: Material Girl directed and produced by Lillian Dight

  • This Is Not a War Story

    This Is Not a War Story

    ★★★★★

    EDA Award (Alliance of Women Film Journalists) for Best Female-Directed Feature at Tallgrass Film Fest 2021:

    THIS IS NOT A WAR STORY directed by Talia Lugacy, produced by Rosario Dawson, Talia Lugacy, Noah Lang, Julian West

  • 1-800-D-Direct

    1-800-D-Direct

    ★★★★★

    EDA Award (Alliance of Women Film Journalists) for Best Female-Directed Short at Tallgrass FIlm Festival:
    1-800-D-DIRECT directed by Clare Macdonald, produced by Haley Bishop, Gemma Yates-Round

  • A Sexplanation

    A Sexplanation

    ★★★★★

    Outstanding First Feature at Tallgrass Film Fest 2021:
    A Sexplanation directed by Alex Liu, produced by Steven Flynn, Leonardo Neri

  • Burros

    Burros

    ★★★★★

    Outstanding Ensemble Cast at Tallgrass Film Fest 2021:
    Cast of Burros directed by Jefferson Stein, produced by Liz Cardenas, Russell Sheaffer

  • Potato Dreams of America

    Potato Dreams of America

    ★★★★★

    Outstanding Supporting Performance:
    Lea DeLaria from Potato Dreams of America at Tallgrass Film Fest

  • Potato Dreams of America

    Potato Dreams of America

    ★★★★★

    Outstanding Supporting Performance:
    Lea DeLaria from Potato Dreams of America at Tallgrass Film Fest 2021

  • Moon Manor

    Moon Manor

    ★★★★★

    Outstanding Performance:
    James ‘Jimmy’ Carrozo from Moon Manor+ Best Narrative Feature + Audience Winner at Tallgrass Film Festival.

  • A Machine to Live in

    A Machine to Live in

    ★★★★★

    Outstanding Editing at Tallgrass Film Fest 2021
    A Machine to Live In directed by Yoni Goldstein and Meredith Zielke