RSS feed for tames

tames has logged 24 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★½
Edit this entry  
14
Capote

Capote

2005
×
★★★½
Edit this entry  
12
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Edit this entry  
08
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Top Secret!

Top Secret!

1984
×
★★★
Edit this entry  
28
Splash

Splash

1984
×
★★★★
Edit this entry  
26
Alpha Dog

Alpha Dog

2006
×
★★★
Edit this entry  
22
Daguerréotypes

Daguerréotypes

1976
×
★★★★
Edit this entry  
20
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Tootsie

Tootsie

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Bound for Glory

Bound for Glory

1976
×
★★★★
Edit this entry  
12
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
About Schmidt

About Schmidt

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Edit this entry  
07
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★½
Edit this entry  
04
Limitless

Limitless

2011
×
★★½
Edit this entry  
26
Cecil B. Demented

Cecil B. Demented

2000
×
★★★½
Edit this entry  
24
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★
Edit this entry  
24
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
20
House Party

House Party

1990
×
★★★★
Edit this entry  
18
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Dark Passage

Dark Passage

1947
×
★★★★★
Edit this entry