Sort by

tangerinedreams has logged 141 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★½
Edit this entry  
27
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★½
Edit this entry  
26
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★
Edit this entry  
26
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★½
Edit this entry  
18
The Tell-Tale Heart

The Tell-Tale Heart

1941
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Deep in the Woods

Deep in the Woods

2000
×
★★★★
Edit this entry  
24
The McPherson Tape

The McPherson Tape

1989
×
★★★
Edit this entry  
21
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Premature Burial

The Premature Burial

1962
×
★★★
Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Last of Sheila

The Last of Sheila

1973
×
★★★½
Edit this entry  
05
Gosford Park

Gosford Park

2001
×
★★★½
Edit this entry  
04
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
54

54

1998
×
★★★½
Edit this entry  
03
Blood and Roses

Blood and Roses

1960
×
★★★
Edit this entry  
02
The Fall of the House of Usher

The Fall of the House of Usher

1928
×
Edit this entry  
02
The Uninvited

The Uninvited

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
A Night to Remember

A Night to Remember

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Monster Squad

The Monster Squad

1987
×
★★★★
Edit this entry  
30
Tales from the Crypt: Demon Knight

Tales from the Crypt: Demon Knight

1995
×
★★★½
Edit this entry  
30
Bad Dreams

Bad Dreams

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Idle Hands

Idle Hands

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Prowler

The Prowler

1981
×
★★½
Edit this entry  
28
Vamp

Vamp

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Outing

The Outing

1987
×
Edit this entry  
27
Parents

Parents

1989
×
★★½
Edit this entry  
26
House of Usher

House of Usher

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ghost Story

Ghost Story

1981
×
★★★½
Edit this entry  
25
Cellar Dweller

Cellar Dweller

1988
×
★★½
Edit this entry  
24
Night of the Comet

Night of the Comet

1984
×
★★★½
Edit this entry  
22
Graveyard Disturbance

Graveyard Disturbance

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Nightmares

Nightmares

1983
×
★★★★
Edit this entry  
21
Seeding of a Ghost

Seeding of a Ghost

1983
×
★★½
Edit this entry  
19
The Howling

The Howling

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Jack's Back

Jack's Back

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Night of the Hunted

The Night of the Hunted

1980
×
★★★
Edit this entry  
16
Woman Who Came Back

Woman Who Came Back

1945
×
★★½
Edit this entry  
15
Curtains

Curtains

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Eye

The Eye

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Manor

The Manor

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Girl Who Killed Her Parents

The Girl Who Killed Her Parents

2021
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Boy Who Killed My Parents

The Boy Who Killed My Parents

2021
×
★★★
Edit this entry  
27
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hush

Hush

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Entertaining Mr. Sloane

Entertaining Mr. Sloane

1970
×
★★★½
Edit this entry