Sort by

Tao has logged 353 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Lone Wolf and Cub: Baby Cart at the River Styx

Lone Wolf and Cub: Baby Cart at the River Styx

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Horror Hotline... Big Head Monster

Horror Hotline... Big Head Monster

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Standoff at Sparrow Creek

The Standoff at Sparrow Creek

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
I Wish

I Wish

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Chasing Dream

Chasing Dream

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
25
2046

2046

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
24
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ip Man 4: The Finale

Ip Man 4: The Finale

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
True Lies

True Lies

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
When a Woman Ascends the Stairs

When a Woman Ascends the Stairs

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bloody Moon

Bloody Moon

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Only the Brave

Only the Brave

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
An Autumn Afternoon

An Autumn Afternoon

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Solaris

Solaris

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Iron Fists and Kung Fu Kicks

Iron Fists and Kung Fu Kicks

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Daniel Isn't Real

Daniel Isn't Real

2019
×
Read the review Edit this entry  
08
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Throw Down

Throw Down

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Fat City

Fat City

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Duel of the Iron Fist

Duel of the Iron Fist

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Patriotism

Patriotism

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Yakuza

The Yakuza

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Furie

Furie

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Vampire Hunter D

Vampire Hunter D

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Eastern Condors

Eastern Condors

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Torque

Torque

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Last Life in the Universe

Last Life in the Universe

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Angel Has Fallen

Angel Has Fallen

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Cut and Run

Cut and Run

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Monster Squad

The Monster Squad

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Bodies at Rest

Bodies at Rest

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Redline

Redline

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry