Sort by

Daniel has logged 228 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mandibles

Mandibles

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Cryptozoo

Cryptozoo

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Swan Song

Swan Song

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dramarama

Dramarama

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Electrical Life of Louis Wain

The Electrical Life of Louis Wain

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Oxygen

Oxygen

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mass

Mass

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Queenpins

Queenpins

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Cyrano

Cyrano

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
CODA

CODA

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Respect

Respect

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Unforgivable

The Unforgivable

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The King's Man

The King's Man

2021
×
Read the review Edit this entry  
18
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Cyrano

Cyrano

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Zeros and Ones

Zeros and Ones

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
King Richard

King Richard

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Monday

Monday

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Souvenir: Part II

The Souvenir: Part II

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Raw! Uncut! Video!

Raw! Uncut! Video!

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Potato Dreams of America

Potato Dreams of America

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mayor Pete

Mayor Pete

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Being BeBe

Being BeBe

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dune

Dune

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry