RSS feed for Meghan

Meghan has logged 702 entries for dramatic films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
The Glass Castle

The Glass Castle

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
Orange County

Orange County

2002
×
★★★½
Edit this entry  
14
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Princess Cyd

Princess Cyd

2017
×
★★★½
Edit this entry  
06
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Dreamgirls

Dreamgirls

2006
×
★★★★
Edit this entry  
27
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Post

The Post

2017
×
★★★½
Edit this entry  
15
Barney's Version

Barney's Version

2010
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★½
Edit this entry  
12
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★½
Edit this entry  
02
King Arthur: Legend of the Sword

King Arthur: Legend of the Sword

2017
×
★★
Edit this entry  
16
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Edit this entry  
11
Nothing Like the Holidays

Nothing Like the Holidays

2008
×
★★★
Edit this entry  
30
Selma

Selma

2014
×
★★★★
Edit this entry  
23
Head On

Head On

1998
×
★★★½
Edit this entry  
22
Akeelah and the Bee

Akeelah and the Bee

2006
×
★★★★
Edit this entry  
16
Rock of Ages

Rock of Ages

2012
×
★★★
Edit this entry  
11
The Cure

The Cure

1995
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
The Young Victoria

The Young Victoria

2009
×
★★
Edit this entry  
05
A United Kingdom

A United Kingdom

2016
×
★★★
Edit this entry  
03
Victoria & Abdul

Victoria & Abdul

2017
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Butler

The Butler

2013
×
★★★★
Edit this entry  
31
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Esteros

Esteros

2016
×
★★★★
Edit this entry  
24
King Cobra

King Cobra

2016
×
★★★½
Edit this entry  
23
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Ron Clark Story

The Ron Clark Story

2006
×
★★★★
Edit this entry  
21
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
15
An Ideal Husband

An Ideal Husband

1999
×
★★★
Edit this entry  
02
Party Monster

Party Monster

2003
×
★★★½
Edit this entry  
30
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Breakfast with Scot

Breakfast with Scot

2007
×
★★★½
Edit this entry  
21
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★
Edit this entry  
20
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Home Again

Home Again

2017
×
★★★½
Edit this entry  
06
Memoirs of a Geisha

Memoirs of a Geisha

2005
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Dying Gaul

The Dying Gaul

2005
×
★★★½
Edit this entry  
29
Wonderland

Wonderland

2003
×
★★
Edit this entry  
24
The Founder

The Founder

2016
×
★★★
Edit this entry  
23
I Killed My Mother

I Killed My Mother

2009
×
★★★½
Edit this entry  
22
Patrik, Age 1.5

Patrik, Age 1.5

2008
×
★★★½
Edit this entry  
16
Murder by Numbers

Murder by Numbers

2002
×
★★★½
Edit this entry  
15
Snow Cake

Snow Cake

2006
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Fluffer

The Fluffer

2001
×
★★★
Edit this entry  
28
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★★
Edit this entry  
25
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★
Edit this entry