RSS feed for Meghan

Meghan has logged 91 entries for thrillers.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★½
Edit this entry  
04
The Darkest Minds

The Darkest Minds

2018
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Count of Monte Cristo

The Count of Monte Cristo

2002
×
★★★½
Edit this entry  
09
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★
Edit this entry  
30
Chronicle

Chronicle

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Welcome to Leith

Welcome to Leith

2015
×
★★★½
Edit this entry  
19
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★½
Edit this entry  
23
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★½
Edit this entry  
29
Wonderland

Wonderland

2003
×
★★
Edit this entry  
16
Murder by Numbers

Murder by Numbers

2002
×
★★★½
Edit this entry  
25
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★
Edit this entry  
04
Rush Hour

Rush Hour

1998
×
★★★½
Edit this entry  
12
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Bodyguard

The Bodyguard

1992
×
★★★
Edit this entry  
02
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★½
Edit this entry  
22
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★
Edit this entry  
20
Cruising

Cruising

1980
×
★★★½
Edit this entry  
24
Colonia

Colonia

2015
×
★★★★
Edit this entry  
10
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★
Edit this entry  
11
Anesthesia

Anesthesia

2015
×
★★★½
Edit this entry  
09
Adventures in Babysitting

Adventures in Babysitting

1987
×
★★★
Edit this entry  
14
Money Monster

Money Monster

2016
×
★★★★
Edit this entry  
09
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★½
Edit this entry  
08
Room

Room

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★½
Edit this entry  
18
Another Day in Paradise

Another Day in Paradise

1998
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Stanford Prison Experiment

The Stanford Prison Experiment

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★½
Edit this entry  
05
Devil's Knot

Devil's Knot

2013
×
★★★
Edit this entry  
25
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★½
Edit this entry  
24
Kill Your Darlings

Kill Your Darlings

2013
×
★★★½
Edit this entry  
22
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★½
Edit this entry  
17
Hollywoodland

Hollywoodland

2006
×
★★★½
Edit this entry  
07
Summer of Sam

Summer of Sam

1999
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★½
Edit this entry  
16
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★
Edit this entry  
14
Juice

Juice

1992
×
★★★
Edit this entry  
08
The Gift

The Gift

2015
×
★★★★
Edit this entry  
24
Animal Kingdom

Animal Kingdom

2010
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Company You Keep

The Company You Keep

2012
×
★★
Edit this entry  
23
White Bird in a Blizzard

White Bird in a Blizzard

2014
×
★★★
Edit this entry  
19
Disconnect

Disconnect

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Lost River

Lost River

2014
×
★½
Edit this entry  
27
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★½
Edit this entry  
25
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Edit this entry  
11
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★½
Edit this entry  
05
Leon: The Professional

Leon: The Professional

1994
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★★
Edit this entry  
10
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
★★★★
Edit this entry