Sort by

Ole has logged 361 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Jerry Maguire

Jerry Maguire

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Scent of a Woman

Scent of a Woman

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
Read the review Edit this entry  
30
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★
Edit this entry  
29
Wolf Children

Wolf Children

2012
×
★★★★
Edit this entry  
29
Fail Safe

Fail Safe

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Step Up

Step Up

2006
×
Read the review Edit this entry  
27
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Legend of Drunken Master

The Legend of Drunken Master

1994
×
★★★★
Edit this entry  
27
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★★
Edit this entry  
27
Munro

Munro

1961
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Room

The Room

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
26
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★
Edit this entry  
26
The Trip to Italy

The Trip to Italy

2014
×
★★★
Edit this entry  
26
The Trip

The Trip

2010
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Interview

The Interview

2014
×
★★★
Edit this entry  
25
Pride

Pride

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Wrong Trousers

The Wrong Trousers

1993
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
The Verdict

The Verdict

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Grumpy Cat's Worst Christmas Ever

Grumpy Cat's Worst Christmas Ever

2014
×
Read the review Edit this entry  
23
Wish I Was Here

Wish I Was Here

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Hill

The Hill

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Network

Network

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Before the Devil Knows You're Dead

Before the Devil Knows You're Dead

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Let's Be Cops

Let's Be Cops

2014
×
Read the review Edit this entry  
21
The Offence

The Offence

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Night Before Christmas

The Night Before Christmas

1941
×
★★★½
Edit this entry  
20
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★
Edit this entry  
20
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Ten Commandments

The Ten Commandments

1956
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Prince of Egypt

The Prince of Egypt

1998
×
★★★½
Edit this entry  
19
Exodus: Gods and Kings

Exodus: Gods and Kings

2014
×
★★★
Edit this entry  
19
Cold in July

Cold in July

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
God's Not Dead

God's Not Dead

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★★
Edit this entry  
18
Outcast

Outcast

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Housebound

Housebound

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Predestination

Predestination

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Left Behind

Left Behind

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Third Star

Third Star

2010
×
★★★½
Edit this entry  
16
Starred Up

Starred Up

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Backwater Gospel

The Backwater Gospel

2011
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Raid 2

The Raid 2

2014
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Kingdom of Dreams and Madness

The Kingdom of Dreams and Madness

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Signs

Signs

2008
×
★★★★
Edit this entry  
14
That Awkward Moment

That Awkward Moment

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Blind

Blind

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry