Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Ole Holgersen

Ole Holgersen

Pro
  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Stats
  • RSS feed for Ole
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Ole’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Mulan

    Mulan 2020

    ★★½ Watched 05 Dec, 2020

    Meh. Watch the animated classic instead.

  • The Lego Star Wars Holiday Special

    The Lego Star Wars Holiday Special 2020

    ★½ Watched 18 Nov, 2020 1

    Star Wars and the Cursed Child.

    Harry Potter fans will understand.

  • Fireball: Visitors From Darker Worlds

    Fireball: Visitors From Darker Worlds 2020

    ★★★★ Watched 15 Nov, 2020

    I just knew Herzog was a Deep Impact-fan.

  • Unbreakable: The Western States 100

    Unbreakable: The Western States 100 2012

    ★★★★ Watched 09 Oct, 2020

    Just did my first 80 km (50 miles) race. But this thing is something entirely different. Inspiring stuff.

    And look! Gary Robbins - with no beard! Crazy!!

    Watched it on YouTube.

  • LIFE IN A DAY - The Western States 100 Mile Endurance Run

    LIFE IN A DAY - The Western States 100 Mile Endurance Run 2017

    ★★★★ Watched 09 Oct, 2020

    Watched on YouTube.

  • Forky Asks a Question: What Is Love?

    Forky Asks a Question: What Is Love? 2019

    ★★★ Watched 16 Sep, 2020

    Easily the most twisty turny short I’ve ever seen.

  • Across the Tracks

    Across the Tracks 1991

    ★★ Watched 23 Aug, 2020

    Reason for watching:

    Brad Pitt running fast.

  • Kilian Jornet, Path to Everest

    Kilian Jornet, Path to Everest 2018

    ★★★★ Watched 12 Aug, 2020

    Kilian is such a fascinating guy. The Alexander Honnold of mountain ultra running and alpining. He’s untouchable. A super human.

  • Brittany Runs a Marathon

    Brittany Runs a Marathon 2019

    ★★★ Watched 05 Aug, 2020 2

    I kinda went through the same journey (mainly the weight loss, and becoming madly in love with running), which made this movie pretty relatable.

    Also, running a marathon is a freakin boss thing to do, and this movie totally understood that.

    Not a specifically great film, but I do believe it to be an inspiring film. And that’s what matter.

  • Richard Jewell

    Richard Jewell 2019

    ★★★½ Watched 05 Aug, 2020

    Rent-a-cop > FBI

  • What Men Want

    What Men Want 2019

    ★★½ Watched 28 Jul, 2020

    I prefer the Mel Gibson one, but this wasn't as bad as I expected.

  • Where Dreams Go To Die

    Where Dreams Go To Die 2017

    ★★★★½ Rewatched 28 Jul, 2020

    I cry. Every time.

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 97

Review Tags

9
  • netflix
  • dutchcinema
  • feminism
  • isis
  • islam
  • kungfu
  • obscure october
  • soccer
  • youtube
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Podcast
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter Facebook Instagram

© Letterboxd Limited. Made by fans in Auckland, New Zealand. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.