Sort by

maria has logged 500 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Bao

Bao

2018
×
Edit this entry  
30
In a Heartbeat

In a Heartbeat

2017
×
Edit this entry  
30
Piper

Piper

2016
×
Edit this entry  
30
The Visit

The Visit

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Aeronauts

The Aeronauts

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ida

Ida

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jack and Jill

Jack and Jill

2011
×
Read the review Edit this entry  
28
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Batman

Batman

1989
×
★★★★
Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
6 Underground

6 Underground

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Treasure Planet

Treasure Planet

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Judy

Judy

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Few Good Men

A Few Good Men

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry