Sort by

maria has logged 203 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Succession

Succession

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Castle for Christmas

A Castle for Christmas

2021
×
Edit this entry  
16
Doctor Who: The Snowmen

Doctor Who: The Snowmen

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Shrek the Halls

Shrek the Halls

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Doctor Who: The Runaway Bride

Doctor Who: The Runaway Bride

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Princess Switch 3: Romancing the Star

The Princess Switch 3: Romancing the Star

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
The Black B4chelor

The Black B4chelor

2021
×
Edit this entry  
11
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Barbie in A Christmas Carol

Barbie in A Christmas Carol

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Dr. Jekyll and Mr. Hyde

Dr. Jekyll and Mr. Hyde

1931
×
★★★
Edit this entry  
05
Donkey Skin

Donkey Skin

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Doctor Who: The Christmas Invasion

Doctor Who: The Christmas Invasion

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Love Hard

Love Hard

2021
×
Edit this entry  
04
Belfast

Belfast

2021
×
★★★½
Edit this entry  
27
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Edit this entry  
27
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Edit this entry  
25
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
24
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Clifford the Big Red Dog

Clifford the Big Red Dog

2021
×
★★½
Edit this entry  
15
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★
Edit this entry  
14
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★
Edit this entry  
08
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dune

Dune

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Mist

The Mist

2007
×
★★★
Edit this entry  
30
The Living and the Dead

The Living and the Dead

2016
×
★★★½
Edit this entry  
23
Barbie as The Princess & the Pauper

Barbie as The Princess & the Pauper

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Victor Frankenstein

Victor Frankenstein

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Rush

Rush

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Possessor

Possessor

2020
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★½
Edit this entry  
18
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★½
Edit this entry  
18
I Confess

I Confess

1953
×
★★★
Edit this entry  
18
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Wild

Wild

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Crow

The Crow

1994
×
★★
Edit this entry  
14
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★½
Edit this entry  
14
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Elvira, Mistress of the Dark

Elvira, Mistress of the Dark

1988
×
★★★½
Edit this entry  
11
Predestination

Predestination

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry