Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
maria

maria

Pro
  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Stats
  • RSS feed for maria
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • maria’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once 2022

    ★★★★½ Watched by maria 18 May 2022 4

    this is my doctor strange in the multiverse of madness

  • Fresh

    Fresh 2022

    ★★★ Watched by maria 31 Mar 2022

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    armie hammer not getting this role. 3 dead 20 asses amputated 1 dick eaten

  • The Batman

    The Batman 2022

    ★★★★ Watched by maria 30 Mar 2022 2

    robert pattinson didn't give his whole emo ass pussy for this for the script to be like i am vengeance. bruce vengeance

  • Turning Red

    Turning Red 2022

    ★★★★ Watched by maria 29 Mar 2022 1

    this one goes for the anime girls, the gays and the furries

  • Spider-Man: No Way Home

    Spider-Man: No Way Home 2021

    ★★★ Watched by maria 12 Mar 2022 5

    if i see any peter x peter x peter fics on ao3 i swear to god.........

  • Uncharted

    Uncharted 2022

    ★★ Watched by maria 27 Feb 2022 2

    this was definitely not charted

  • Tall Girl 2

    Tall Girl 2 2022

    ½ Watched by maria 13 Feb 2022 6

    tall girl talking to her inner goddess for two hours

  • I Married a Witch

    I Married a Witch 1942

    ★★★★ Watched by maria 22 Jan 2022

    witchlight witchkeep witchboss

  • The Worst Person in the World

    The Worst Person in the World 2021

    ★★★★ Watched by maria 21 Jan 2022 46

    can't wait for the american remake with dakota johnson

  • The Matrix Resurrections

    The Matrix Resurrections 2021

    ★★★★★ Watched by maria 19 Jan 2022 9

    5 stars to piss of the terfs <3

  • The Tragedy of Macbeth

    The Tragedy of Macbeth 2021

    ★★★★ Watched by maria 16 Jan 2022 1

    oh hear hear thee cinnamon typography thy be very sexy indeed hail hail

  • Pride & Prejudice

    Pride & Prejudice 2005

    ★★★★★ Rewatched by maria 16 Jan 2022 3

    matthew macfadyen walked so "i'd castrate you and marry you in a heartbeat" could run

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 42

Review Tags

2
  • profile
  • also actual five stars this movie fucked
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro