• Withnail & I

    ★★★

  • The Man Who Planted Trees

    ★★★½

  • Hannah and Her Sisters

    ★★½

  • Parting Glances

    ★★★½

  • A Room with a View

    ★★★★

  • My Beautiful Laundrette

    ★★★

  • Amadeus

    ★★★★★

  • Lion of the Desert

    ★★★★★

  • The Elephant Man

    ★★★★½

  • Stardust Memories

    ★★

  • Airplane!

  • All That Jazz

    ★★★½

  • Life of Brian

    ★★★½

  • La Cage aux Folles

    ★★★★★

  • Annie Hall

    ★★½

  • All the President's Men

    ★★★★½

  • The Message

    ★★★★

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★★★

  • A Woman Under the Influence

    ★★★★

  • A Very Natural Thing

    ★★★½

  • Amarcord

    ★★★★

  • Asylum

    ½

  • Cabaret

    ★★★½

  • A Clockwork Orange

    ★★★★

  • Take the Money and Run

  • Theorem

    ★★★

  • Le Samouraï

    ★★★★½

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★★

  • Victim

    ★★★★

  • The Apartment

    ★★★★

  • Some Like It Hot

    ★★★★★

  • Vertigo

    ★★½

  • The Three Faces of Eve

    ★★★★½

  • Sweet Smell of Success

    ★★★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • One Froggy Evening

    ★★★½

  • Rear Window

    ★★★★½

  • Duck Amuck

    ★★★★

  • Neighbours

    ½

  • Strangers on a Train

    ★★★★½

  • All About Eve

    ★★★★

  • The Music Box

    ★½

  • Un Chien Andalou

    ★★★½

  • Sunrise: A Song of Two Humans

    ★★★★

  • The Smiling Madame Beudet

    ★★★

  • A Fantasy

  • The Enchanted Drawing

    ★★★

  • Thylacine

    ★★½

  • Rouh's Beauty

    ★★½