• Burning

    Burning

    ★★★★½

    There are no "concrete" answers to the mystery of the movie. THAT is the point of the film and the emotion it looks to instill is one of being lost and unsure of anything. Any conclusion you come to is purely based on your own assumptions and reading of certain lines or scenes.

    here some:

    "1) There is a point in the film where they talked about metaphor, and when Lee jong su asks Ben if he has heard from…

  • Women on the Verge of a Nervous Breakdown

    Women on the Verge of a Nervous Breakdown

    ★★★★

    I'm embarrassed it took me this long to watch this film

  • Bad Genius

    Bad Genius

    ★★★½

    This shit was entertaining idk

  • Departures

    Departures

    ★★★★

    pure, heart-warming movie :)

  • I, Tonya

    I, Tonya

    ★★★½

    y'all were right this was fun

  • God's Own Country

    God's Own Country

    ★★★★

    Okay u know what? I changed my mind again this is a 4-star filmè i feel it in my heart

  • Darkest Hour

    Darkest Hour

    ★★★★½

    wow... so that’s how you make a film then. i've always wondered.

  • Sheikh Jackson

    Sheikh Jackson

    ★★★½

    Absolutely magnificent

  • Avengers: Infinity War

    Avengers: Infinity War

    ★★½

    Do I love this film? I'm not sure

  • Deadpool 2

    Deadpool 2

    ★★★★½

    What an absolutely fabulous film!

  • Alex Strangelove

    Alex Strangelove

    ★★

    nah... It's ok

  • Parting Glances

    Parting Glances

    ★★★½

    Great movie. A classic that will never be surpassed.