• Soylent Green

    ★★★

  • The Harder They Come

  • The Godfather

    ★★★★

  • A Clockwork Orange

    ★★★★½

  • The French Connection

    ★★★

  • Rosemary's Baby

  • Memories of Underdevelopment

    ★★★½

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • Guess Who's Coming to Dinner

  • Batman

  • Ghidorah, the Three-Headed Monster

  • Mary Poppins

  • Mothra vs. Godzilla

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★

  • Lawrence of Arabia

    ★★★★

  • Yojimbo

    ★★★★

  • The Magnificent Seven

    ★★★

  • Ben-Hur

    ★★★★

  • North by Northwest

    ★★★★

  • Vertigo

    ★★½

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • Funny Face

  • The Searchers

    ★★★½

  • Rebel Without a Cause

  • Seven Samurai

    ★★★★★

  • The Importance of Being Earnest

    ★★★★

  • Alice in Wonderland

  • All About Eve

    ★★★½

  • Sunset Boulevard

    ★★★½

  • Mildred Pierce

    ★★★★

  • Meet Me in St. Louis

    ★★★½

  • Dumbo

  • Citizen Kane

    ★★★★

  • Fantasia

    ★★★

  • The Great Dictator

  • His Girl Friday

    ★★★★★

  • Mr. Smith Goes to Washington

    ★★★★★

  • The Lady Vanishes

    ★★★★

  • Modern Times

    ★★★★

  • The Mummy

  • City Lights

    ★★★

  • Metropolis

    ★★★★½

  • The General

    ★★★½

  • Battleship Potemkin

    ★★★½

  • Sherlock, Jr.

    ★★★★