RSS feed for TarsTarkas
  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★

    Better than I expected but still way too safe trash. Watch The Mandalorian instead and just ignore the sequel trilogy.

  • League of Gods

    League of Gods

    ★½

    LoG more like LoL

  • Charade

    Charade

    ★★★★½

    Still a fun not-quite-Hitchcock flick and not seeing it for 30 years (back when I was a child) meant I didn't remember all the twists

  • Scooby-Doo and the Ghoul School

    Scooby-Doo and the Ghoul School

    ★★★½

    Back in the day (the 1980s), Hannah-Barbera made a series of 10 animated films packaged for syndication starring some of their strongest brands, it was called the Hanna-Barbera Superstars 10 series. Scooby-Doo And The Ghoul School is the eighth film in the series and the second of three Scooby-Doo features. All of them feature actual supernatural creatures instead of guys in masks scaring away people from abandoned theme parks to cover their crimes, which paint them closer to the then-current…

  • War

    War

    ★★★½

    Hrithik Roshan and Tiger Shroff team up on the big screen for the first time to both fight alongside and against each other in War! What we get is a Mission: Impossible style masala flick that entertains with plenty of action with a ridiculous story stringing it all together. But the story is secondary, the spectacle and attraction is seeing your heroes Hrithik and Tiger run around together and causing trouble, both against villains and against each other. There is plenty of trouble, plenty of trials, and plenty of heart-pounding fighting as the two leads face off in an action movie storm.

    tarstarkas.net/2019/10/war-review/

  • It

    It

    ★★★½

    Good but fails to stick the landing

  • Jailbreak

    Jailbreak

    ★★★½

    Jailbreak is here to sooth your itch of martial arts mayhem in a confined space while non-stop action goes off. It is justifiably compared to The Raid as it is a film that came out of nowhere and showcases a bunch of martial arts from a country that wasn’t known for producing martial films. In this case, it is from Cambodia, and some of the characters practice an art called bokator. A prisoner escort mission goes awry when outsiders want…

  • The Mermaid

    The Mermaid

    ★★★½

    t isn’t really a secret that I’ve been less than enthused with the movie industry coming out of China in the past decade. As more and more Hong Kong stars and directors get lured away by big budget Mainland firms to pump out soulless imitations of Hollywood blockbusters, my interest in what they do great grows less and less. A few directors are working against the trends, but the only one with the clout to basically do whatever he wants…

  • Red Pier

    Red Pier

    ★★★½

    It’s Nikkatsu Action time again! The film genre is so consistently entertaining that it will be a constant reoccurring theme here (or at least the films that have gotten releases on digital media are the entertaining ones, as there are piles of films that still don’t seem to have any sort of legitimate release even with 20 years of cinephiles screaming about it. But we work with what we got, and what we got is Akai Hatoba, aka Red Pier,…

  • High School Ghosthustlers

    High School Ghosthustlers

    ★★★½

    High School Girls, Ghosts, penis monsters, live action hentai, Japan, if you like that stuff, here is a movie containing it. It’s campy trash, but it’s somewhat fun. And with three Japanese Models as main characters, it has plenty of eye candy to cover the boring stretches. After a slow opening, quickly interswitched with a high school girl jumping to her death, and then Kyoko is bungee jumping while Mayu and Emi sit talking. They are members of the Supernatural…

  • Blood Surf

    Blood Surf

    ★★

    You all remember the time when all the crazy kids were Blood Surfing, it was the biggest rage this side of Sidehacking. Or maybe not. But the fools in this movie do it, and I will venture to say this is the greatest Blood Surfing movie of all time! It opens in a plane full of doofuses who are getting psyched up to try Blood Surfing at some remote island known for surfing. Blood Surfing is when you cut your…

  • Female Prisoner Scorpion: Jailhouse 41

    Female Prisoner Scorpion: Jailhouse 41

    ★★★★

    The second film in the Scorpion Series. This one is set differently but still works as a keen 1970’s revenge movie. Our Heroine Matsu/Scorpion is chained up in the dark, she have been there a year since the end of the last movie. Guards appear to tell her she is being trotted out for a day because a bigwig is coming to visit the prison. The Warden is leaving the prison to be promoted, but is determined to drive her…