• Cat-Women of the Moon

    Cat-Women of the Moon

    From the 1950s comes this harrowing vision of the future. Well, maybe not harrowing. More like terribly inaccurate, misogynist, and low budget. From the opening with standard 50’s Narrator/Philosopher droning on about man reaching the stars: “Why must we wait…why not now?” we are in for a rocket ride of sci-fi “fun” (shame). The intrepid crew of Moon Rocket 4 wake up on their hammocks as the first people in space.

    tarstarkas.net/2004/06/catwomen-of-the-moon/

  • Female Prisoner #701: Scorpion

    Female Prisoner #701: Scorpion

    ★★★★½

    1970’s exploitation cinema reached new heights with the Scorpion series of movies from Japan. The Scorpion series of movies are classic example of revenge movies, of women wronged and chained, who fight back and kill those that used and discarded them. Anyway, those types of movies are right up my alley, there is nothing more satisfying than seeing some obnoxious character get killed horribly by someone he abused earlier. And this film is full of it!

    tarstarkas.net/2004/06/female-prisoner-701-scorpion/

  • Robo Vampire

    Robo Vampire

    ★★

    The cover of the video for this features Robocop Shooting Evil Vampire Demons. So it is a must get for that alone...o so you think, until you actually view the movie!!!

    tarstarkas.net/2004/06/robo-vampire/

  • The Bravest Revenge

    The Bravest Revenge

    ★★★½

    Can you believe there is a Polly Shang Kuan film where her parent is killed and she has to seek revenge? I know, right? That only happens in like 99% of the films she did, and it happens here! Revenge will be gotten, and of the bravest sort, at least that’s what the title claims! We all know who Polly Shang Kuan is, so no need to do a deep dive into her, but if you want to know more…

  • Galaxy Lords

    Galaxy Lords

    ★★★★★

    Galaxy Lords is pure cinema. Galaxy Lords is great fun and a galactic adventure in the stars. A group of friends went and made one of the best movies to pop into 2018 and I loved every second of it. From the Champions of the Cosmos having a starship battle with the villainous Adorastius and his now super powered ship to Commander Helios having a duel with enemy goons on airsleds that are clearly treadmills spray-painted red to Wranthelon flying…

  • Ghost Squad

    Ghost Squad

    ★★★★

    G-g-g-g-g-ghost Squad!! Sorry, just getting the “g-g-g-ghost” joke out of the way early! Ghost Squad is the latest from splatter auteur extraordinaire Noboru Iguchi, his films are usually filled with fun dumb energy and lots of ridiculous effects and plots that manage to entertain and occasionally comment on various aspects of society in the warped way that only exploitation cinema can. Ghost Squad joins the pantheon of his fun films, with plenty of crazy action and weird effects. Splatter fans…

  • Drink Slay Love

    Drink Slay Love

    ★★★½

    A vampire novel about a vampire girl in high school that falls in love with a human, it’s Twilight in reverse! With a bunch of extra stuff thrown in to make the perfect YA fantasy novel. Combine that with a director that obviously knew the material needed to get some campy elements thanks to airing on Lifetime, and some actors delivering some neat performances (and a few skeletonizing the scenery every second they are on screen!), we get a surprisingly entertaining but incredibly cheesy flick with Drink Slay Love!

    tarstarkas.net/2017/11/drink-slay-love-review/

  • Dave Made a Maze

    Dave Made a Maze

    ★★★

    Sometimes life is a journey of frustration. Sometimes every direction you turn just ends up in the same dead ends, you feel like you are going no where and stuck in the same rut you’ve always been. Dave Made a Maze takes this and runs with it, throwing in some millennial angst to churn the butter. It isn’t just about a guy who made a maze out of cardboard. It’s about the passion of wanting to make your mark in…

  • The Thousand Faces of Dunjia

    The Thousand Faces of Dunjia

    ★★★

    The Thousand Faces of Dunjia isn’t just another martial arts film, it is a wuxia fantasy with science fiction elements, including alien invaders in search of weapons of ultimate power. It’s directed by Yuen Woo Ping,a remake of his 1982 The Miracle Fighters, except it is completely different, more of a remake in concept only. The script is by Tsui Hark, and it stars some great actors like Zhou Dongyu and Da Peng. The film should have worked, which makes the fact that it didn’t even more disappointing.

    tarstarkas.net/2017/12/the-thousand-faces-of-dunjia-review/

  • Bleeding Steel

    Bleeding Steel

    ★★★★

    In the climax of Bleeding Steel, Jackie Chan battles goth cyborgs on a Star Destroyer in the futuristic world of 2020 to save his dead daughter who was revitalized with magic blood and a robot heart. That is just the tip of the iceberg here, folks! Moviepass has become a blessing, enabling me to go catch the various Asian flicks that sporadically appear unannounced at the local multiplex for a few days before vanishing into the ether. Chasing the Dragon,…

  • Gandarrapiddo!: The Revenger Squad

    Gandarrapiddo!: The Revenger Squad

    ★★★½

    Well, it looked like 2017 was going to end with me seeing The Shape of Water as my last film in the theaters for that year, but the local multiplex decided otherwise by opening a Filipino super hero comedy unannounced! Thus I finished out the year with Gandarrappido!: The Revenger Squad! After taking one look at the trailer and seeing Vice Ganda in a rainbow wig and lipstick Sailor Moon outfit battling a bunch of villains meant it became the…

  • Kung Fu Yoga

    Kung Fu Yoga

    ★★★★

    Jackie Chan is still a legend, and though he’s running past retirement age, he’s still out there punching bad guys in the face. We get plenty of action in Kung Fu Yoga, a sprawling archeological adventure that spans the whole of Asia while not forgetting to be fun on the way. Fans of CGI lion puking will be especially pleased with Kung Fu Yoga. In an era where Chinese blockbusters can be hit or miss, Kung Fu Yoga delivers a win, even though at first glance you would wonder if it could.

    tarstarkas.net/2018/01/kung-fu-yoga-review/