Tasha has logged 214 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★½
Edit this entry  
27
Tim's Vermeer

Tim's Vermeer

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Painting

The Painting

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Deep Blue Sea

Deep Blue Sea

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hercules

Hercules

2014
×
★★½
Edit this entry  
23
The Lunchbox

The Lunchbox

2013
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Expendables 3

The Expendables 3

2014
×
Read the review Edit this entry  
21
They Came Together

They Came Together

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Animal Kingdom

Animal Kingdom

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Unbroken

Unbroken

2014
×
★½
Edit this entry  
13
The Missing Picture

The Missing Picture

2013
×
★★★
Edit this entry  
10
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Leviathan

Leviathan

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Congress

The Congress

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Wild

Wild

2014
×
★★★★
Edit this entry  
02
Selma

Selma

2014
×
★★★★
Edit this entry  
02
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Life Itself

Life Itself

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bird People

Bird People

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mel Brooks: Make a Noise

Mel Brooks: Make a Noise

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Human Race

The Human Race

2012
×
★★
Edit this entry  
20
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The King and the Mockingbird

The King and the Mockingbird

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★
Edit this entry  
17
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Miss Meadows

Miss Meadows

2014
×
★★★½
Edit this entry  
10
Borgman

Borgman

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Grand Piano

Grand Piano

2013
×
★½
Edit this entry  
25
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Odd Thomas

Odd Thomas

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Rosewater

Rosewater

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Fisher King

The Fisher King

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Book of Life

The Book of Life

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Buddy System

The Buddy System

1984
×
★★★½
Edit this entry  
08
Dear White People

Dear White People

2014
×
★★★½
Edit this entry  
08
John Wick

John Wick

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Horns

Horns

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Beyond the Lights

Beyond the Lights

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry