• Martina's Playhouse

  • Clue

  • Once Bitten

    ★★★★

  • Louie Bluie

  • A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

  • Re-Animator

    ★★★★

  • Better Off Dead...

    ★★★

  • Remo Williams: The Adventure Begins

    ★★★

  • Guinea Pig 2: Flower of Flesh and Blood

  • Demons

  • Commando

  • After Hours

  • The Quiet Earth

  • Guinea Pig: Devil's Experiment

  • Fright Night

    ★★½

  • Pee-wee's Big Adventure

  • Day of the Dead

  • Back to the Future

  • Lifeforce

    ★★½

  • Cocoon

  • The Goonies

  • The Return of the Living Dead

  • WWE WrestleMania

  • The Stuff

    ★★★

  • The Last Dragon

  • Friday the 13th: A New Beginning

  • Brazil

  • Turk 182!

  • The Breakfast Club

  • Phenomena

    ★½

  • Dune

  • Night of the Comet

  • A Nightmare on Elm Street

  • The Terminator

  • The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension

  • Electric Dreams

    ★★★

  • The Brother from Another Planet

  • Bachelor Party

  • Ghostbusters

  • Gremlins

  • Streets of Fire

  • This Is Spinal Tap

  • The Toxic Avenger

  • Friday the 13th: The Final Chapter

  • Children of the Corn

  • Repo Man

  • Beverly Hills Cop

  • Scarface

  • A Christmas Story

  • Sleepaway Camp

    ★★★½

  • The Dead Zone

  • Never Say Never Again

    ★★

  • Cujo

    ★★

  • Return of the Jedi

  • The Hunger

    ★★

  • Videodrome

    ★★★½

  • Dexter the Dragon & Bumble the Bear

  • Angst

    ★★★

  • The Dark Crystal

  • 48 Hrs.

  • Creepshow

  • The Slumber Party Massacre

  • Halloween III: Season of the Witch

    ★★½

  • The Executioner's Song

  • Class of 1984

  • Fast Times at Ridgemont High

  • Friday the 13th Part III

  • Blade Runner

  • The Thing

  • Poltergeist

    ★★★½

  • E.T. the Extra-Terrestrial

    ★★★★½

  • Basket Case

    ★★★★